Fordon
Nytt försök peta VW-chefen
Volkswagens mäktige ordförande Ferdinand Piech ger inte upp försöken att bli av med sin koncernchef Martin Winterkorn.
(Uppdaterad) Enligt tyska nyhetsbyrån dpa planerar ordförande Piech att på nytt sparka Winterkorn vid styrelsemötet den 5 maj.
Ferdinand Piech ska enligt uppgift föreslå en efterträdare, som antingen blir Porschechefen Matthias Müller eller Skodachefen Winfried Vahland.
Vid ett specialinkallat möte i Salzburg förra veckan förlorade Piech mot övriga krafter i styrelsen, som gav Martin Winterkorn sitt stöd till fortsatt förordnande, och dessutom förlängning efter 2016.
Men bedömare i Tyskland har påpekat att Ferdinand Piech är van vid att få sin vilja igenom, och att fortfarande vid 78 års ålder är en fighter.
Till saken hör att familjerna Porsche och Piech, som är släkt, kontrollerar drygt 50 procent av aktierna i Volkswagen. Ferdinand Piech ska ha träffat medlemmar ur familjen Porsche för att övertyga dem om att hans linje med ersättare till Winterkorn är den rätta.
Även om de anställdas representanter och ägarrepresentanter för delstaten Niedersachsen väntas stötta Winterkorn, spekulerar dpa i att Ferdinand Piech kan ena de bägge familjerna och kanske få ytterligare några röster exempelvis från de anställdas representanter, för att få gehör för sin linje att sparka Martin Winterkorn.
En talesperson för Piech dementerade dock senare under eftermiddagen uppgiften om att en strid i frågan väntas.