Fordon

Här är Teslas nya Roadster

Tesla presenterade sin nya lastbil Tesla Semi. Man bjöd även på en överraskning: En ny Roadster.

Publicerad

Presentationen av Tesla Semi började ta slut.Då rullade plötsligt en röd Tesla Roadster helt oväntat ut från lastutrymmet på en av lastbilarna på scenen i en flyghangar utanför Los Angeles.

Det ska bli den snabbaste produktionsbilen i världen, sade Musk inför en häpen publik – från 0 till 60 miles i timmen (0-96 kilometer i timmen) på 1,9 sekunder.

Och då är det redan sedan länge stapelvara på nätet med videosnuttar där Teslas större bilar Model S och X kör ifrån supersportbilar som Ferrari och Lamborghini.

Batteriet förbluffar också: upp till 200 kilowattimmar. Det är fem gånger så mycket som Nissans just presenterade nya Leaf, och dubbelt så stort som de största kraftkällorna i Model S och X.

Då räknar Musk antagligen med att mycket hinner hända i batteritekniken innan Roadstern överlämnas till köparna. De första bilarna ska komma 2020, sade han.

Den tidigare Roadstern, baserad på Lotus Elise, var Teslas första producerade bil. Den såldes i ett par tusen exemplar åren 2008-2012.