Fordon

Han byggde Saabs succémotor

Saabs turbo kom 1976
Saab 99 Turbo var en sensation när den premiärvisades på bilsalongen i Frankfurt 1977. Turbon gav en rejäl knuff åt försäljningen och höll liv i den åldersstigna bilmodellen ända fram till 1980. Foto: Saab
Den första generationen turbomotorer var inte helt tillförlitliga. Aggregaten gick för fullt tryck hela tiden och hade en fördröjd turboeffekt. Foto: Saab
Turbomotorn ur en annan vinkel.
1969 flyttade Per Gillbrand och motorlabbet till Södertälje, när Saab gick ihop med Scania. Redan 1970 började de första försöken att sätta ett turboaggregat på den 2,0 liters motor Saab höll på att utveckla. Foto: Saab

Det är nu klart att den österrikiska motorutvecklaren AVL tar över Södertälje Powertrain Engineering AB, den sista resten av Saabs motorutveckling i Södertälje. Motorlabben och verkstäderna i Södertälje är mest kända för att det var här personbilsturbons vagga stod.

Publicerad

Det var här som Saab-Scanias ingenjörer tog fram den turbomotor som anses ha räddat bilföretaget på 1970-talet (även om det var kollegerna i Trollhättan som fick lösa problemen med packning, körbarhet och värmebelastning).

Under många år var Saab ganska ensamma på turbobanan, men nyligen började intresset för mindre turboöverladdade personbilsmotorer att ta fart, i takt med kraven på minskad bränsleförbrukning.

Flera av dem som var med har berättat om den kreativa ingenjörsglädje som genomsyrade lokalerna i Södertälje. Här lades bland annat grunden för den högtrycksinsprutning som gör att Scanias dieselmotorer idag klarar den ena utsläppsgränsen efter den andra. Andra påhitt, som en omvänd pruttkudde för avgaser var väl så geniala, men nådde inte alltid produktionsstadiet.

Den omvända pruttkudden för avgaser innebar att avgaserna från de första sekunderna efter start fördes in i en slags ballong i ett utrymme under bagageutrymmet. När motorn blivit varm återfördes de avgaserna in i förbränningsrummet. Metoden fungerade och gav kraftiga minskningar av förbrukning och utsläpp men nådde aldrig produktion.

Saab GM har på senare år koncentrerat sin utveckling av drivlinor till GM Powertrain i Trollhättan, och där skapas nu också ett förstärkt Turbo Center, dit ett antal av turboexperterna från Södertälje har flyttats. ”Det är nog bra, men inte blir det som på Turbopelles tid”, säger en av dem som var med till Ny Teknik.

Turbopelle, alias Per Gillbrand, hade en ledande roll vid utvecklingen av Saabs turbomotor och det motorstyrningssystem som gjorde att turbomotorn gick att köra med olika bensinkvaliteter. Gillbrand värvades från Volvo, där han var med och utvecklade B18-motorn.

Stora delar av lokaler och personal i Södertälje har tagits över av Scania, och nu tar motorutvecklaren AVL hand om de sista 117 anställda. Kontraktet skrevs på för några dagar sedan och innebär bland annat att GM Powertrain fortsätter att köpa tjänster från Södertälje i minst två år till.

AVL är Europas största oberoende motorutvecklare med 4 100 anställda och en omsättning på 6,25 miljarder. SPEAB har 117 anställda och omsätter 150 miljoner kronor. AVL betyder Anstalt für Verbrennungskraftmaschinen Professor Doktor Hans List.