Fordon
FMV fick mer för pengarna
– Eftersom deltagarna hade facit av den förra upphandlingen var det den här gången betydligt jämnare, säger Dan Averstad, affärsdirektör på FMV.
Det finns också en positiv effekt av att upphandlingen togs om:
– Alla har vässat sina bud, och det innebär att vi den här gången har fått mer för pengarna. I Patrias fall har man exempelvis anpassat sitt skydd till en högre nivå.
Patria vann framför allt på leveransförmåga och systemprestanda. Till skillnad från Hägglunds Alligator så finns Patrias fordon i produktion, och har prövats i strid.
– I Afghanistan har det här fordonet utsatts för attacker från granatgevär, minor och IED (Improvised Explosive Device) och i samtliga fall klarat attacken, kunnat försvara sig och återvända till basen utan skadade soldater, säger FMVs generaldirektör Gunnar Holmgren.