Energi

Ja till guldgruva i Lappland

Företaget Lappland Goldminers har fått tillstånd för den planerade guldgruvan vid Fäbodliden i Lycksele kommun. Tillståndet gäller brytning och bearbetning av högst fem miljoner ton malm om året.

Publicerad

Däremot tog miljödomstolen bara ett provisoriskt beslut om vilka utsläpp som får göras från gruvans reningsanläggning. Det slutgiltiga beslutet dröjer tills tre år efter att gruvan tagits i drift.

Gruvan i Fäboliden beräknas bli en av Europas största guldgruvor och kommer att ge arbete åt omkring 250 personer. Enligt Goldminers vd Karl-Åke Johansson skulle företaget inleda med att bryta malm ovan jord i minst fem år och sedan fortsätta under jord.

Tre fastighetsägare i Fäbolidens by och Vapstens sameby har försökt stoppa planerna.

En av dem, Beatrice Pontén, är mycket besviken över miljödomstolens beslut.

- Extremt kortsiktigt, säger hon. Företaget har bara ansökt om att få bryta guld i fem till femton år, men när gruvan byggs förstörs naturvärden för all framtid.

Beatrice Pontén har ännu inte bestämt sig för om hon ska överklaga till miljööverdomstolen. Ny Teknik har inte lyckats nå de andra fastighetsägarna för en kommentar.

Ett överklagande ska vara inlämnat senast den 11 januari.

Om Lappland Goldminers får sitt tillstånd kan det dröja upp till tre år innan gruvan är i drift.