Markus Johnsson, ansvarig för ny pumpkraft på Fortum
Tidlös teknik kan bli nyckeln till framtidens el
Kan en över hundraårig teknik vara lösningen för jämnare elpriser? Markus Johnsson, ansvarig för ny pumpkraft på Fortum är övertygad om det. Han menar att pumpkraftstekniken är ett resultat av en tidlös ingenjörskunskap som är precis vad Sverige behöver nu. Johnsson leder Fortums arbete med en förstudie om ny pumpkraft, inom de närmsta åren hoppas bolaget kunna ta beslut om nästa steg.
FAKTA
Markus Johnsson
Gör: Ansvarig för Fortums satsningar på pumpkraft
Bakgrund: Ca. 15 år inom vattenkraften på Fortum, som projektledare, gruppchef, chef över investeringar i vattenkraften. Före dess projektledare och leverantör till vattenkraftsbranschen.
Utbildning: Civilingenjör inom elektroteknik på KTH
Bästa med att jobba på Fortum: Det är ett dynamiskt bolag med kompetenta kollegor och korta beslutsvägar. Goda möjligheter att utvecklas.
Elföretaget tittar just nu på tre geografiska områden i Sverige som möjliga alternativ för ny pumpkraft, två i Värmland och ett i Dalarna. Målet är att klargöra om förutsättningar finns för att i ett senare skede kunna ta ett investeringsbeslut. Utgångspunkten för Fortum är att ny pumpkraft kan bidra till både ett leveranssäkert elsystem och vara ekonomiskt lönsam.
– Pumpkraften stärker både leveranssäkerheten och självförsörjningsgraden i den regionen där den finns. Det gör den till en viktig pusselbit för att säkra industrins utveckling och omställning, och möta samhällets ökande elbehov, säger Markus Johnsson, och fortsätter:
– Vår förstudie passar väl in i Fortums bredare arbete för att bidra till elektrifieringen och utfasningen av fossila bränslen. Som en stor aktör som utvecklar och driver flera fossilfria kraftslag både vill och kan vi vara med och driva på utvecklingen, säger Markus Johnsson.
Jämna elpriser kräver jämn tillgång
Det går att hävda att el inte är som vilken råvara som helst. Varenda människa är beroende av el för att kunna leva sitt liv och bibehålla sina vanor, allt fler byter dessutom till el som drivmedel för sådant som byggt på fossila bränslen, som elbilen till exempel. För industrier handlar det om att fasa ut fossila bränslen i processerna och här är elen central för att lyckas. Men för att omställningen ska bli av och elanvändningen faktiskt öka i Sverige, det har den inte gjort på länge, måste stora som mindre elanvändare kunna känna sig säkra på att elpriserna är jämna och stabila så att kalkylerna går ihop. Elproduktion och elbehov måste gå i takt.
– Ett pumpkraftverk fungerar som ett stort batteri som kan anpassa sin elproduktion eller konsumtion efter hur stort behovet av el är i varje givet läge. Det ger mer förutsägbarhet för hushåll och industrier, inte minst i takt med att vind- och solkraften byggs ut. Ett vattenmagasin på 15 gigawatt motsvarar så mycket som 150 000 elbilsbatterier, vilket gör pumpkraften till en robust flexibilitetslösning. Det är precis sådana lösningar som vi behöver för att öka leveranssäkerheten och tilliten till elsystemet hos människor och industrier, säger Johnsson.
Sveriges geografi skapar unika möjligheter
Att Fortum, som är ett finskt bolag, tittar på pumpkraft i just Sverige är för att här finns en bra geografi med ganska höga och branta berg. Sverige har dessutom redan idag mest vind- och solkraft i hela världen i relation till folkmängden, vilket ökar behovet av pumpkraft som kan bidra till att stabilisera priser i toppar och dalar. Den kan skapa en robusthet i elförsörjningen som hela samhället vinner på.
– En annan fördel med pumpkraft är att den gör ett relativt begränsat avtryck på närmiljön, även om all elproduktion förstås har miljöpåverkan. Det är också positivt att den är byggd med europeisk och mogen teknik, tillverkningen sker i Europa av företag ledande på området vilket skapar trygga och smidiga leveranskedjor, menar Markus Johnsson.
Har vi kompetensen för att bygga nytt?
I Sverige finns för närvarande endast tre pumpkraftverk i drift. De ägs eller delägs visserligen av Fortum, men de är alla byggda för decennier sedan och frågan är om kompetensen för att bygga mer verkligen finns här?
– Kompetensförsörjningen är enormt viktig, och absolut, vi kommer att behöva titta på det, vi ser att behov finns till exempel inom bygg och elektromekaniska delar. Som närmast kommer vi på Fortum under det här året att rekrytera ett tiotal personer för att stärka upp vår projektorganisation inom vattenkraften.
Gammal teknik i en smart tidsålder
Sist men inte minst, i dessa tider av AI och smarta lösningar, hur kan det komma sig att en sådan gammal teknik som pumpkraften fortfarande är aktuell i vårt moderna och ständigt utvecklande samhälle?
– Det är nog för att det är svårt att konkurrera ut genuin ingenjörskunskap, oavsett hur gammal den är. Det är arv vi förvaltar och förfinar. Vattenhjulet har ju till exempel funnits i över 300 år och det fortsätter att leverera. Mer eller mindre alla har vi byggt små dammar i sanden på badstranden när vi var små, och det är vad vi vill göra nu med pumpkraften, fast i lite större skala, avslutar Markus Johnsson med ett leende.
Läs mer om Fortums arbete med pumpkraft här.
Denna artikel är en annons. Texten är inte skriven av journalisterna på Ny Tekniks redaktion.