Robert Colvin, IoT Technical Expert på Telenor IoT och Jonas Karlsson, Product Manager på Telenor IoT i testlabbet i Karlskrona
Testlabbet i Karlskrona – en magnet för globala teknikjättar
I ett underjordiskt labb i Karlskrona byts nätverk från Norge till Sverige på ett ögonblick. En robotgräsklippare blinkar till, ett fordonslarm slår fel, helt enligt plan. Välkommen till testlabbet där verkligheten simuleras, felsöks och optimeras. Alltihop långt innan produkterna når marknaden.
Det är tidig morgon när en tyst maskin blinkar till i ett labb fyllt av antenner, testutrustning och kundprototyper. Några klick på en dator och enheten växlar nätverk från Telenor Sverige till Telenor Norge. Signalstyrkor manipuleras, GPS-koordinator simuleras och loggar samlas in i realtid.
– Vi kan återskapa en gränsövergång med en millisekunds precision, om och om igen. Det är svårt att göra i verkligheten, men helt nödvändigt för att hitta fel som annars förblir osynliga, säger Robert Colvin, IoT Technical Expert på Telenor IoT.
När en uppkopplad enhet rör sig mellan mobila nätverk i olika länder, till exempel från Sverige till Norge, ställs krav på att växlingen sker sömlöst. Minsta störning i växlingen mellan olika nätverk eller positionering kan få konsekvenser för både användarupplevelse och funktionalitet. Att kunna testa dessa scenarier i en kontrollerad miljö gör det möjligt att identifiera och åtgärda kritiska fel innan produkten når marknaden, och i labbet kan kunderna simulera växlingar mellan fyra verkliga mobilnät (Sverige, Norge, Danmark och Finland) i ett och samma rum.
Därför är testlabbet avgörande för framtidens IoT
IoT-världen rör sig snabbt. Nya moduler, nätverksstandarder och roaminglösningar (automatisk uppkoppling i andra nät i utlandet) introduceras hela tiden. För många företag är det en utmaning att hänga med, särskilt när det handlar om att skala upp eller skapa uppkopplade produkter för en global marknad. Testlabbet i Karlskrona är något av en dold juvel i Telenor IoT:s erbjudande. Här testas inte bara teknik, utan hela ekosystem av uppkopplade lösningar i nära samarbete med kunder från hela världen.
Robert Colvin, IoT Technical Expert på Telenor IoT
– Våra kunder är ofta experter på sina egna produkter, men inte på mobilnät. Då är det vår uppgift att överbrygga det, säger Robert Colvin.
Idag är gränsen suddig mellan hårdvara och nätverk. SIM-kort är inte längre bara plastbitar som sätts in i efterhand. De är inlödda, integrerade och virtualiserade. Det gör att integrationsproblemen kan öka och även behovet av att testa verkliga användarscenarier. Och med eSIM-tekniken (digitalt SIM direkt i enheten) ökar komplexiteten ytterligare, särskilt när konfiguration och profilhantering ska fungera globalt, i många olika nätmiljöer.
– Det är inte bara en testmiljö, det är ett verklighetslabb. Vi har byggt något som är nästan omöjligt att återskapa någon annanstans, säger Jonas Karlsson, Product Manager på Telenor IoT.
Testerna som genomförs sträcker sig från funktionssäkerhet till batterioptimering. Enheter kan fjärrtestas dygnet runt och ofta lämnar kunden kvar sin utrustning i labbet för kontinuerlig validering. I vissa fall är det utvecklingsteamen hos kunden som själva fjärrstyr testerna. I andra fall hjälper Telenor IoT till att utforma testscenarier och analyserar resultaten tillsammans med kunden. Resultatet? Färre fältproblem, bättre produkter, snabbare time to market.
Människorna bakom: teknik möter fingertoppskänsla
Bakom labbet står ett team med stor erfarenhet, och ett ännu större tålamod. Jonas Karlsson har varit med och byggt upp det från grunden. Han beskriver sig själv som produktägare, men rollen är bredare än så.
– Jag fokuserar mycket på helheten. På att labbet ska fungera, men också på att säljare och lösningsansvariga vet hur de kan använda det i sina kunddialoger. Och att vi har rätt dokumentation på plats. Vårt motto är alltid "here to help", säger han.
För det tekniska ansvaret står Robert Colvin. Med bakgrund som hårdvarutvecklare och tidigare Ericsson-anställd är han något av en go to-person för komplexa IoT-frågor. Men det är inte bara teknisk kompetens som efterfrågas. Det är också förmågan att sätta sig in i kundens situation, oavsett om det handlar om en svensk fordonstillverkare med ett fullskaligt team eller ett startupbolag som knappt vet hur deras inköpta enheter fungerar.
Jonas Karlsson, Product Manager på Telenor IoT
– Ibland kommer kunder som testar i två timmar och sedan är klara. Andra har köpt något de knappt vet vad det är och ber oss hjälpa till att förstå varför det inte fungerar. Då börjar vi från början, säger Robert Colvin.
Första mötet med en ny kund är alltid viktigt. Inte för att gå igenom tekniska krav i detalj, utan för att ställa rätt förväntningar, prata igenom målet och se till att alla är förberedda.
– Det gör hela skillnaden. Ett bra test kräver både teknisk kunskap och tydlig kommunikation. Det är där vi hittar balansen, säger Jonas Karlsson.
Vad testas, och varför?
Ett av testlabbets viktigaste syften är att identifiera fel, men det handlar minst lika mycket om att optimera, bevisa och förstå.
– Vi har kunder som kommer till oss för att de har ett problem. Men vi har lika många som vill säkerställa att allt fungerar innan de rullar ut tiotusentals enheter, säger Jonas Karlsson.
Enheterna som testas varierar stort. Smarta mätare, uppkopplade gräsklippare, laddboxar för elbilar, gruvmaskiner, byggutrustning och fordon med eCall-funktioner. Att förstå exakt hur nätet beter sig i gränsland är avgörande för att sådana funktioner ska fungera pålitligt.
– En svensk, stor industrikund har sina produkter i vårt labb mer eller mindre permanent. De vill se hur enheten beter sig när nätet förändras. Det är ett sätt att kvalitetssäkra över tid, säger Robert Colvin.
Förutom kunderna drar även Telenor själva nytta av testerna. Det handlar inte bara om att verifiera kundens produkt, utan också om att förbättra nätet och tjänsterna. Det är inte ovanligt att resultaten leder till att kunder byter hårdvaruleverantör eller omarbetar sin firmware. Men det är också det som är poängen, enligt Jonas och Robert. Att hitta rätt, innan det blir dyrt.
Testlabbet som relationsbyggare och framtidsplattform
Labbet är en viktig del i hur Telenor IoT jobbar tillsammans med sina kunder. Här testas inte bara teknik, utan även idéer, hypoteser och scenarier som speglar verkligheten. Och det är tydligt att det finns ett behov. Labbet har lockat kunder från hela världen, och intresset bara växer. Kunderna uppskattar den tekniska miljön, men kanske ännu mer det personliga bemötandet.
– Vi har inte byggt detta för att tjäna pengar på testtimmar. Det här är ett sätt att hjälpa våra kunder att lyckas. Om deras produkter fungerar bättre, då gynnar det även oss. IoT Testlabbet hjälper våra kunder att utveckla stabila, optimerade lösningar så att de i sin tur kan erbjuda konkurrenskraftiga produkter och tjänster med hög kvalitet, avslutar Jonas Karlsson.