Digitalisering
Uppgifter: Smart mobil från Amazon
Amazon lanserar sin första smarta mobil i höst, enligt uppgift. Med en skärm som visar 3d-bilder utan speciella glasögon.
Att Amazon ska lansera en egen mobil har det spekulerats om många gånger.
Nu är det Wall Street Journal som rapporterar att Amazon har planer på en smart mobil. Tidningen hänvisar till källor i företagets närhet. Utvecklare uppges ha få se demovarianter i San Francisco och Seattle de senaste veckorna.
Amazon har inte velat ge någon kommentar.
Enligt uppgifterna ska Amazon visa upp sin första mobil i juni, och börja sälja den i slutet av september.
För att sticka ut i mängden av smarta mobiler sägs Amazons variant ha en skärm som klarar att visa 3d-bilder utan krav på speciella glasögon.
Det är inte Amazons första hårdvaruprodukt. Kindle-plattan är den mest kända. Häromveckan visade bolaget också upp en digitalbox ”Fire” för strömmande videotjänster. Tanken är att den också ska kunna användas som spelkonsol.
Vilket operativsystem som Amazons nya smarta mobil kommer att ha är okänt.
Men både Kindle och Fire använder Android.
Att ge sig in på mobilmarknaden är onekligen en utmaning. Samsung och Apple har 49 procent av marknaden för smarta mobiler. Ingen av övriga tillverkare har ens 5 procents andel.