Innovation
Storbritannien medfinansiär till ESS
Storbritannien bidrar med 10 procent, motsvarande 1,8 miljarder kronor, av finansieringen av den stora forskningsanläggningen European spallation source (ESS) i Lund.
Beskeden kring finansiering har dragit ut på tiden, men med Storbritanniens bindande åtagande är nu 65 procent av budgeten i hamn.
"Att den brittiska regeringen väjer att gå in som en stark medfinansiär i ESS är viktigt för projektet och en viktig framgång för Sverige. Vi har fört intensiva förhandlingar med brittiska regeringen och brittiska forskningsmyndigheter under lång tid. Britterna har en högt kvalificerad forskning och är en tung vetenskapsnation", säger utbildningsminister Jan Björklund i ett pressmeddelande.
Sverige har åtagit sig att betala 35 procent, Norge 2,5 procent, Danmark 12,5 procent och Spanien 5 procent av budgeten.
Anläggningen ska användas för avancerad fysikalisk forskning.