Populärteknik

Saturnus har stark koppling till ringarna

Det svenska mätinstrumentet som följde med rymdsonden Cassini på resan till Saturnus ger sina första svar: Planeten har en stark koppling – elektrisk och kemisk – till sina ringar.

Publicerad

"De första resultaten är förvånande", säger Jan-Erik Wahlund vid Institutet för rymdforskning (IFR), i ett pressmeddelande i samband med att resultaten publiceras i den vetenskapliga tidskriften Science.

Det svenska instrumentet jämförs med en väderstation för elektriskt laddad gas. Det noterade hur den innersta ringen, som kallas D-ringen, samspelar med Saturnus atmosfär.

"Det är som om de små ispartiklarna i D-ringen suger upp elektroner från jonosfären", säger Jan-Erik Wahlund.

Läs mer:

De två yttersta ringarna visade sig dessutom skydda delar av planeten från solens ultravioletta strålning.

Cassini passerade mellan Saturnus och dess ringar 22 gånger. I september sändes den in i planetens gasmassor där den brann upp.