Populärteknik
Nytt Legorekord
Studenter i USA har satt nytt världsrekord i att bygga höga torn av Lego. Det krävde öven en halv miljon klossar.
Nytt höjdrekord för torn byggda av Lego lyder på 34 meter och 13 cm.
Det färdigställdes igår 19 augusti av studenter i Wilmington i delstaten Delaware i USA efter flera månaders förberedelser.
Målsättningen var att bygga ett torn som var högre än det 32,5 meter höga legotornet som byggdes i Tjeckien förra året.
Efter kontrollmätningen av det nya tornet i USA kunde en representant för Guinness World Records proklamera det nya världsrekordet inför en jublande publik vid Towerfest 2013 som gick av stapeln vid Dickinson High School.
Totalt användes över en halv miljon legobitar som tillsammans väger över 900 kg, skriver nyhetssajten WDDE.
<iframe src="https://www.facebook.com/video/embed?video_id=10201869832287856" width="468" height="264" frameborder="0"></iframe>