Digitalisering
LGs pc klär ut sig till Mac

"Unik design" säger koreanska LG om den stationära pc som presenteras på elektronikmässan IFA i Berlin.
Macanvändare känner säkert igen designidén som använts på Imacserien i många år. Men under skalet på V300 döljer sig här en pc som kör Windows 7 home premium.
LG använder sig av en Intelprocessor med hastigheten 2,10 GHz. Arbetsminnet är som standard 4GB men kan byggas ut till 8 GB. Hårddisken snurrar vid 5400 rpm och rymmer 640 GB.
Skärmen mäter 23 tum, grafikkretsen kommer från AMD Radeon och är på 1 GB.
I foten finns öppningar för optiska skivor och för minneskort, liksom anslutningar för usb. Fler anslutningar finns på baksidan av datorn.
I övrigt finns Bluetooth, wifi, trådlös anslutning av tangentbord och mus, inbyggda högtalare, webbkamera m m som man också återfinner på en Imac.
Datorn ska vara tillgänglig från oktober och det rekommenderade priset anges till 8000 kronor.