Digitalisering

Kunderna mindre nöjda med bredbandet

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Svenska bredbands- och digital-tv-kunder är mindre nöjda än förra året.

Publicerad

De som är nöjda har satt betyg på företagen i nivå med förra året, men de personer som har haft problem med sina tjänster har blivit mer missnöjda än tidigare, enligt en undersökning från Svenskt kvalitetsindex (SKI). De missnöjda har dessutom blivit fler.

”Om köket tidigare varit hjärtat i hushållet så är det nu kring bredbandet vi samlas och det gör att avbrott och likande leder stor frustration”, säger Johan Parmler, vd för SKI, i ett pressmeddelande.

Enligt utredningen har företagen blivit bättre på att förebygga problem, men kunderna vill se ännu mer kontakt och initiativ.

Bredbandsbolaget har fått sämre betyg bland privatkunder än tidigare år, 56,5 procent, men bland företagskunderna ger 68,3 procent högt betyg för deras tjänster.

Ownit får högst betyg av undersökningens privatkunder 70,5 procent.

Studien baseras på 3 000 telefonintervjuer under augusti och september 2016.