Samhälle
KTH-studenter hjälper isolerade elever med matte
Gymnasieskolorna har stängt och eleverna ska plugga hemifrån. Risken är att de fastnar på kluriga mattetal. Två ingenjörsstudenter drog igång digital mattehjälp och gensvaret blev lavinartat.
Sophie Åström och Måns Nilsson går fjärde året på civilingenjörsutbildningen i maskinteknik på KTH. I måndags startade de Facebookgruppen Gratis mattehjälp online.
”Jag har hört från flera håll att många elever på högstadiet och gymnasiet pluggar hemifrån (på grund av Corona-situationen) och därmed fastnar på kluriga mattetal. Detta innebär i sin tur många frågor till lärarna som blir svåra att hinna med. På KTH är vi många studenter med gedigna mattekunskaper, som gärna vill hjälpa till i dessa tuffa tider!” skrev Sophie Åström.
Eleverna ställer sina frågor i Slack och får svar av studenter som fungerar som lärare. På bara ett par dygn har mer än 21 000 personer blivit medlemmar i gruppen.
– Intresset har fullkomligen exploderat. Det är jättekul att så många har slutit upp, säger Sophie Åström.
”Vi lägger fokus på att resonera fram det rätta svaret”
Sedan gruppen startade har fler och fler anmält sitt intresse. Nu är det studenter vid fler lärosäten än bara KTH som hjälper till att svara på elevernas frågor. Även lärare och föräldrar deltar. Och ämnesområdena har utökats till att omfatta fysik och övriga studier.
Drygt 1 000 personer fungerar som lärare i gruppens Slackkanaler och 3 700 elever använder tjänsten. Enligt Sophie Åström får eleverna oftast hjälp snabbt, inom fem minuter.
– Vi ger inte det rätta svaret direkt utan lägger fokus på att resonera fram det rätta svaret och få fram tänket. Lärarna frågar vad eleven har fastnat på och försöker ge en hint om hur man ska göra, berättar Sophie Åström.
Hon poängterar också att elever inte behöver gå med i Facebook för att ta del av hjälpen om de inte vill eller om de inte får för sina föräldrar. Föräldern kan ladda ned en pdf-instruktion från Facebook och sedan visa barnet hur han eller hon kan använda Slack.
– Många föräldrar vill inte släppa in sina barn på Facebook, säger Sophie Åström.
”Viktigt att ingen missköter sig”
Måns Nilsson understryker också att många administratörer och moderatorer är inne i Slackkanalerna för att se att hjälpen ges på ett säkert sätt.
– Det är viktigt för oss att ingen missköter sig. Man vet aldrig vilka forum som hittas av vissa människor. Vi vill också rensa upp från spam och hålla ordning, säger han.
Hinner ni med era egna studier?
– Ja det tror jag. Vi har precis haft en tentaperiod och nu har de nya kurserna startat. Så vi har inte maximal arbetsbelastning i skolan just nu, säger Måns Nilsson.
Det finns fler exempel på företag och ideella organisationer som ställer upp när gymnasieskolorna ska distansundervisa. Se faktarutan här intill.