Innovation
Elon Musk överväger att följa med till månen
Tesla-chefen vill dessutom direktsända månfärden i virtual reality.
När rymdfarkosten BFR tar ett varv runt månen ska en japansk miljardär, Yusaku Maezawa, och en handfull konstnärer vara med ombord. Men för oss 99 procent som inte har råd med resan lovar Musk en direktsändning i virtuell verklighet.
– Månfärden kommer att streamas direkt i högupplöst vr. Det kommer att kännas som om du är där i realtid, minus ett par sekunder för ljusets hastighet, skriver Space X-grundaren på Twitter.
I en senare tweet uppger Musk att hans planerade – och väldigt omfattande – system av internetsatelliter som går under namnet Starlink ska ”vara i drift” till 2023, året då månfärden ska genomföras. Starlink skulle i så fall kunna assistera med bildöverföringen från rymdfärjan till vr-headsets.
Moon mission will be livestreamed in high def VR, so it’ll feel like you’re there in real-time minus a few seconds for speed of light
— Elon Musk (@elonmusk) September 18, 2018
Elon Musk utesluter inte heller att han personligen följer med på månfärden. Under den presskonferens där Space X presenterade månresenären Yusaku Maezawa sa Musk:
– Om jag ska åka med? Det är jag inte säker på. Han [Maezawa] föreslog att jag kanske skulle hänga med. Jag vet inte.
– Jo, snälla, snälla, avbröt Yusaku Maezawa.
– Okej. Kanske kommer vi båda att vara ombord, svarade Musk, enligt sajten Business Insider, som tillägger att det inte gick att avgöra om Musk bara skämtade.