Populärteknik

Carl-Henric Svanberg: Från hjälte till slagpåse

Förre Ericssonchefen Carl-Henric Svanberg hoppade i galen tunna när han blev ordförande i oljebolaget BP vid årsskiftet. Nu är han en allmän slagpåse för USA:s talk show-värdar.

Publicerad

Jay Leno, David Letterman, Jimmy Fallon och Craig Ferguson – alla är de populära talk show-värdar i amerikansk tv och alla driver de med BP:s styrelseordförande Carl-Henric ”Small People” Svanberg och BP:s vd Tony ”I want my life back” Hayward.

- Jodå, jag tror visst på att Svanberg bryr sig om de små människorna. Men det hade varit mycket bättre om han hade brytt sig om det stora hålet, sade Jay Leno i ett av sina program.

Jay Leno var fullt på det klara med att det inte var så lätt för Svanberg att använda rätt uttryck på engelska.

- För att vara rättvis, engelska är inte Svanbergs första språk. Pengar är hans första språk, sade Leno.

Läs resten av artikeln och fler grodor som irriterade USA

Grotta dig i hånskämten:

Fler skämt om Svanberg och Hayward sammanställda av Aftonbladet:

”Att BP:s ordförande kallade befolkningen för små människor är en del av hans nya strategi. Han tänker täta hålet genom att gräva ett ännu större hål åt sig själv.” (Jimmy Fallon)

”Sony ska snart släppa sin nya film om Smurfarna. Eller som de säger på BP: Dom små blå människorna.” (Jimmy Fallon)

”Jag ska inte dra några skämt om oljeläckan i dag. Jag tänkte nämligen att det skulle vara skönt att låtsas som att den inte existerade. Ja ni vet, ungefär som BP gör.” (Craig Ferguson)