Övriga nyheter
3D-modeller gav titeln Sveriges supertalang

Ett enkelt sätt att skanna objekt i 3d. Det är idén bakom KTH-bolaget Volumental. Företagets vd Caroline Walerud har utsetts till årets supertalang av tidningen Veckans affärer.
Caroline Walerud är 23 år och toppar listan över Sveriges 101 supertalanger som sammanställts av Veckans affärer. Hon grundade företaget Volvumental i december förra året tillsammans med robotforskare från KTH.
Idén är att det ska vara enkelt för vem som helst att skapa en 3d-modell i datorn av i stort sett vad som helst.
– Den som skaffar en 3d-skrivare vill också ha något kul att skriva ut. Vi insåg att det saknades ett enkelt verktyg för 3d-skanning, sa Caroline Walerud i en intervju med Ny Teknik tidigare i år.
Allt som behövs för att använda Volumentals tjänst är en bärbar dator och en djupkamera som Kinect. Modellen skapas sedan på några minuter.
-I veckan köpte Apple upp sensorföretaget Primesense som gör en av de kameratyper vi utvecklar för. Det innebär att Apple kan komma att ha hårdvaran i sina datorer och mobiler väldigt snart. Finns hårdvaran överallt så måste man kunna maxa den och använda den för skanning, och det kan vi göra möjligt, berättar Caroline för Veckans Affärer.
-En annan stark trend är att allt går att göra med mobilen, ingen kommer att orka ta med sig fler prylar. Nu kan vår hårdvara hamna på Applemobiler, och ett annat företag vi samarbetar med gör hårdvara för Intelprodukter. Utvecklingen kommer att ta fart de kommande två åren och där blir vår teknik en viktig pusselbit eftersom vi gör skanning lättillgängligt och enkelt för många användare. Potentialen är enorm.