Karriär
Så botar kvinnor sin säljångest
Kvinnor har svårt att känna den rätta säljglädjen. Det visar en intervjuundersökning.
Det är säljcoachen Ulla-Lisa Thordén som har gjort undersökningen. Hon är Nutek-ambassadör för kvinnligt företagande och undervisar i säljteknik. Nu senast på Dreamsales, ett evenemang för att öka säljlusten. Drygt 100 teknik- och organisationskonsulter, frilansjournalister, designer, artister och kulturarbetare i Västsverige samlades en novembereftermiddag för att sälja tillsammans.
- Säljskygghet är ett osynligt men vanligt hinder för ett litet tjänsteföretags framgång, säger Malin Millnert, verksamhetschef för affärsnätverket Elwira, som var en av arrangörerna.
Det blir en ond cirkel i och med att man lägger ner för lite tid på nyförsäljning, vilket hindrar ökad omsättning. Vilket i sin tur hindrar möjligheten att nyanställa.
– Med dagens många rapporter om varsel från storföretagen är det viktigt med stimulerande initiativ för eget företagande, säger Malin Millnert.
På torsdag i nästa vecka ska Elwira ha inspirationsfest. Då kommer existerande företagare att gjuta mod i dem som känner suget, men ännu ej vågat starta eget. Tanken är att bubbla fram affärsidéer tillsammans. Fokus är på att uppfinna smarta vardagsgrejer, som det kan startas företag kring.
- Sådana där man säger "Va smart, varför har inte det alltid funnits?" säger Malin Millnert, och ger ett exempel: Lisa Sjövalls Zipholder, ett stopp för irriterande blixtlås som går upp av sig själva.