Hållbar industri

Saab ska byggas av svenska komponenter

Mindre Opel och mera Saab. – Framöver ska Saabs bilar utvecklas och byggas i Sverige, med en större andel delar och komponenter från lokala leverantörer.

Publicerad

Det säger Saab Automobiles chef för teknisk utveckling Mats Fägerhag, under en paneldebatt på Elmiamässan i Jönköping.

De svensktillverkade delarna i en Saab uppgår idag bara till tio procent. En följd av att det svenska företaget ingått i General Motors inköpsorganisation är att man, mer eller mindre, inte kunnat köpa av svenska leverantörer som inte klarat att leverera över hela världen.

– Vi har styrts av en ägare som fokuserat på volym. Men nu ändras förutsättningarna och våra förutsättningar att jobba ihop med svenska företag, säger han i nättidningen Mentoronline.

– Runt fabriken i Trollhättan kommer vi att ha underleverantörer som kan leverera allt större och tyngre delar, till exempel kompletta inredningar.

Att öka det svenska innehåller passar också in i planerna på en ny profil på fordonen – mera miljö och säkerhet än tidigare.

Enligt Saab kommer en tredjedel av bilarna att ha någon form av eldrift.

– Vi letar efter passande komponenter hos underleverantörer, granskar förslag och idéer. Vi kommer att bli bättre på att lyssna till mindre leverantörsföretag och hoppas att de tar kontakt med oss, säger utvecklingsdirektören Peter Zienau, också han på Elmiamässan.

När det gäller motorer avslöjar Saab att man har samarbeten på gång med europeiska företag.