Hållbar industri
Droppar fram ett pyttelitet torn av sand
Höghastighetskameran avslöjade sambandet mellan dropphastighet och tornens utseende. Foto: American Physical Society
En blandning av riktigt finkornig sand och vatten är perfekt för att skapa höga sandtorn med fina detaljer. Det vet alla som sett barn leka på stränder där sandkornen är tillräckligt små. Nu har amerikanska forskare visat att principen även fungerar för att bygga hållbara millimetersmala torn.
För att bygga tornen har Julien Chopin och Arshad Kudrolli vid Clark University använt en blandning av vatten, glycerin och små glaspärlor. Genom att variera dropphastigheten och mängden pärlor får tornen olika utseende. Dropphastigheten styr även hur höga tornen kan bli.
För att tricket ska lyckas måste tornet byggas på en yta som kan absorbera vätska. En sandbädd eller ett läskpapper duger bra.
Forskarna tror att tekniken kan användas för att skapa fina ytstrukturer eller för att skriva ut tredimensionella strukturer.
Tekniken beskrivs i den vetenskapliga tidskriften Physics Review Letters.