Fordon
Northvolt och VW bygger batterifabrik
Foto: Northvolt, TT
Den tyska fordonskoncernen Volkswagen (VW) och batteritillverkaren Northvolt har bildat ett samriskbolag för att bygga en fabrik för tillverkning av litiumjonbatterier i Tyskland, skriver Volkswagen i ett pressmeddelande.
Byggstarten är planerad till 2020 och fabriken ska ligga i Salzgitter i den tyska delstaten Niedersachsen.
Produktionen, inledningsvis på 16 GWh per år, ska vara igång 2023.
Samriskbolaget som nu har bildats är resultatet av ett avtal som ingicks mellan parterna i juni i år, där VW gick in med 900 miljoner euro (cirka 9,6 miljarder kronor).
”En del av de cirka 900 miljoner euro som Volkswagen investerat går nu in i samriskbolaget, medan en annan del går direkt till Northvolt. I gengäld har Volkswagen fått cirka 20 procent av aktierna i den svenska batteritillverkaren och en plats i styrelsen”, skriver VW.