Fordon

Minibilar mogna för världsmarknad

Suzuki Wagon R

Japanska biltillverkare planerar att exportera en typ av småbilar som hittills bara sålts på hemmamarknaden.

Publicerad

Flertalet japanska biltillverkare har små lätta bilar i sitt utbud på hemmamarknaden. De kallas "kei", kortformen för keijidocha, som betyder lätt bil. Det är en biltyp som uppstod efter andra världskriget då motorcykelmotorer användes för att driva små bilar.

Under årens lopp har reglerna för hur stora dessa bilar får vara ändrats, liksom även bestämmelserna för motorstorlek. De nuvarande motorreglerna infördes i mars 1990 och maximerar motorstorleken till 660 cc och effekten till 47 kW. Bilarna får vara max 3,4 meter långa, 1,48 meter bred och 2 meter höga.

Bilar av den här typen kan kosta från 70000 kronor och uppåt. Fordonsskatten är lägre än för vanliga bilar.

I takt med den allt trögare inhemska bilförsäljningen sneglar nu flera tillverkare på exportmarknaden för dessa kei cars. Suzuki har redan en modifierad version av sin storsäljare Wagon R till försäljning i Indien. Där förses den med en motor på 1000 cc.

Starkare motorer anses vara en nödvändighet för att attrahera publiken i utvecklingsländer, eftersom bilarna körs fullastade med passagerare och bagage.

Nu vill flera tillverkare att de inhemska regleran ändras så att bilarna lättare kan anpassas för export.

- Att lägga resurser på bilar som bara kan användas i Japan ger utländska tillverkare fördelar, säger Yoshihisa Noro till nyhetstjänsten Mainichi.

Kei cars svarar för 40 procent av bilförsäljningen i Japan.