Fordon

Bra glid på väg mot rymden

Virgin Galactics testflygning. Foto: Virgin Galactic/TT
Virgin Galactics testflygning. Foto: Virgin Galactic/TT

Virgin Galactic har lyckats glidflyga sin rymdfarkost VSS Unity för första gången.

Publicerad

”VSS Unity har landat. Farkosten och besättningen är tillbaka välbehållna efter en lyckad första glidflygning”, skriver Virgin på Twitter.

Unity släpptes från moderplanet över Mojaveöknen i Kalifornien och glidflög i cirka tio minuter innan det landade på en landningsbana.

Flygningen beskrivs som nästa fas på vägen mot kommersiella rymdresor. Unity ska testas under olika förhållanden, och med olika laster, för att säkerställa att farkosten kan återvända från rymden. Den första glidflygningen var grundläggande och farkosten var lätt lastad och hade en maxhastighet på 0,6 mach (735 kilometer i timmen).

2014 åkte Virgin på ett bakslag i sin strävan efter att ta sig upp i rymden, då Unitys föregångare störtade och en av piloterna omkom.

När glidflygningsdelen är genomförd väntar test med raketmotor. Enligt Spacenews är målet att Virgin ska skjuta upp rymdturister till en höjd på omkring 100 kilometer där de får uppleva nära tyngdlöshet i flera minuter.