FARKOST
Förundersökningen om tankfartyget Eagle S är nu avslutad. Arkivbild.
Jussi Nukari/AP/TT
Eagle S befäl misstänks för grovt sabotage
Befälet på tankfartyget Eagle S misstänks för grovt sabotage och grovt störande av post- och teletrafik, rapporterar Hufvudstadsbladet.
Bland de misstänkta finns kaptenen, överstyrmannen och styrmannen som ansvarade för fartygets framfart, navigering och funktion, uppger den finländska Centralkriminalpolisen i ett pressmeddelande.
– I förundersökningen har man utrett och bedömt bland annat vilket ansvar dessa tre personer haft vad gäller fartygets skick och i vilken mån de borde ha upptäckt att fartyget tappade ankaret i havet, säger undersökningsledaren, kriminalkommissarie Sami Liimatainen vid Centralkriminalpolisen i pressmeddelandet.
Det var i slutet av december förra året som det oljelastade fartyget misstänks ha släpat sitt ankare på havsbotten och skadat flera viktiga undervattenskablar mellan Finland och Estland.
Centralkriminalpolisen misstänkte redan i januari att grovt sabotage låg bakom händelsen och har sedan dess utrett om det funnits ett uppsåt. Förundersökningen är nu avslutad och har lämnats över till riksåklagaren.