Energi

Monterar rotorblad i blåst

Verktyget monterar automatiskt de 25 ton tunga rotorbladen. Foto: Siemens

75 meter långa rotorblad till vindkraftverk till havs kan nu monteras även i blåsigt väder med ett nytt verktyg.

Publicerad

Verktyget har tagits fram av Siemens . Från en kran på ett servicefartyg kan verktygen greppa de 25 ton tunga och 75 meter långa bladen från det supplyfartyg som följer med ut på byggplatsen.

Det nya lyftverktyget är 14 meter långt, 8 meter högt och väger 78 ton. Det kan användas i vindhastigheter upp till 14 meter i sekunden och 19 i byarna. I dag är gränsen för monteringsarbeten 12 meter i sekunden.

Verktyget kan även användas vid underhållsarbeten för om omvänd process - att demontera rotorbladen och lägga tillbaka dem på supplyfartyget.

Arbetet kan göras helt automatiskt, där fastsättningen på rotoraxeln i dag kräver manuell inpassning.

Första insats för det nya verktyget var vid sommarens bygge av vindparken Westermost Rough utanför Storbritanniens östkust, där 36 stycken av Siemens D6-turbiner med vardera tre 75 meter långa blad installerades.