SAMHÄLLE
Johan Pehrson (L) avgår som partiledare.
Axel Narving/TT
Johan Pehrson avgår som partiledare för Liberalerna: ”Lämnar över facklan”
Johan Pehrson avgår som partiledare för Liberalerna.
– Jag har uppfyllt min politiska plikt, säger han.
Det är enligt Pehrson dags att lämna över facklan med ett och ett halvt år kvar till nästa val.
– Jag har under morgonen meddelat vår valberedning att jag lämnar uppdraget och under kvällen så samlas Liberalernas partistyrelse för att kalla till ett extra landsmöte den 24 juni, säger Pehrson på presskonferensen.
Det är 35 år sedan han engagerade sig i dåvarande Folkpartiet, vilket sedan blev Liberalerna. För tre år sedan beslutade partiet att ta stöd av Sverigedemokraterna.
– Det var snöstorm där i april 2022 när jag mer än för tre år sedan tog mig an uppdraget att vara partiledare för Liberalerna – inte bara utomhus utan även i politiken på flera sätt, säger han vidare.
Ligger lågt i opinionen
Liberalerna har dragits med låga opinionssiffror under en tid. I två mätningar från april ligger partiet på 2,5 och 2,8 procent, väl under riksdagsspärren.
– Jag är stolt över Liberalerna, som för tillfället är ett för litet parti i några opinionsmätningar, men vi bär Sverige och har inflytande.
– Jag är inte jättegammal men jag är nygift och har lett partiet genom två valrörelser, jag har uppfyllt min politiska plikt.
Pehrson säger att det får visa sig vad han ska göra framåt. Han kommer att stötta sin efterträdare och fortsätta vara medlem i L, dela ut flygblad och knacka på dörrar.
– Och kanske bjuda någon av er på en korv.
Han fortsätter som utbildningsminister fram till den nya partiledaren tillträder. Han säger också att det var hans beslut att avgå, inte någon annans.
– Det här är mitt beslut. Jag känner att jag har 8-10 år yrkesverksamt kvar och då vill jag göra någonting annat.
Det kan säkert förekomma kritik mot honom i någon intern chatt någonstans, fortsätter han.
Tre tunga avhopp
Han vill att efterträdaren ska få mer tid på sig att förbereda sig inför valet 2026 än vad han fick. Han tillträdde som tillförordnad partiledare i april 2022 sedan Nyamko Sabuni avgått. I november samma år valdes han till partiledare.
Liberalerna har de senaste veckorna drabbats av tre tunga avhopp, jämställdhetsminister Paulina Brandberg, partisekreteraren Jakob Olofsgård och kanslichefen Oscar Wåglund Söderström.
– Alla de som har lämnat har berättat varför, det viktiga nu är att fokusera framåt, säger den nya partisekreteraren Simona Mohamsson.
I ett pressmeddelande säger Pehrson också att Liberalerna, sedan han tog över, tagit fram en ny uppdragsbeskrivning för Liberalerna "och lagt om riktningen i Sverige så att skolan ska gå tillbaka till grunderna".