Digitalisering

Nu räcker ansiktet för att få resa i kinesisk tunnelbana

I delar av kinesiska Shenzhen kan äldre resenärer nu åka gratis med tunnelbanan med hjälp av ansiktsigenkänning. Foto: Andy Leung/Pixabay
I delar av kinesiska Shenzhen kan äldre resenärer nu åka gratis med tunnelbanan med hjälp av ansiktsigenkänning. Foto: Andy Leung/Pixabay

Ansiktsigenkänning är en kontroversiell teknik. Men i Kina fortsätter satsningarna, nu senast genom att låta vissa resenärer resa gratis med tunnelbanan vid ansiktsregistrering.

Publicerad

I Kina används modern teknik bland annat för social kontroll, något Ny Teknik nyligen har berättat om och gett flera exempel på. I Shenzhen används till exempel övervakningskameror och ansiktsigenkänning för att identifiera personer som vid upprepade tillfällen går mot röd gubbe, för att sedan hänga ut dem på storbildsskärmar.

Men allt fler kineser ska ändå ställa sig positiva till tekniken, åtminstone när det handlar om att förenkla betalningar. En i raden av sådana satsningar har nu genomförts i Shenzhen, berättar The Verge.

I stadens södra delar har man nu börjat använda ansiktsigenkänning för att låta resenärer som har fyllt 60 år färdas gratis i tunnelbanan. Systemet, som har utvecklats av Tencent, har införts på totalt 18 stationer.

Liknande försök pågår i flera andra städer, däribland Shanghai, Nanjing och Nanning.