Digitalisering
Must: Ryssland bakom it-attacker

Ryssland är den främsta aktören när det gäller iot-attacker och påverkansoperationer mot Sverige, enligt Gunnar Karlson, chef för militärens underrättelsetjänst Must. Uttalandet gör han i en intervju med SVT:s Agenda.
– Det är ganska lätt för mig att säga, många av de aktiviteter vi utsätts för har en tydlig avsändare, de går att spåra mer eller mindre direkt. Det kan handla om att sprida falsk information, vinkla sanningen, trycka på argument som mer än andra försvårar att få en klar bild av vad som händer, säger Karlson.
Enligt generalmajoren är IT-attacker, som bland annat handlar om att komma över underrättelser, ständigt pågående och ofta långvariga.
– Det är allvarliga hot därför att de skjuter in sig mot demokratins grundvalar. Och IT-attacker kan orsaka allvarliga skador på samhället, säger han.