Övriga nyheter
Jorden undslapp förödande solstorm

En solstorm som inträffade för två år sedan var nära att "slunga modern civilisation tillbaka till 1700-talet", enligt Nasa.
Vi klarade oss då, men risken att vi råkar illa ut inom tio år är tolv procent, enligt en forskare.
Solstormen den 23 juli 2012 var den kraftigaste på 150 år, säger den amerikanska rymdflygstyrelsen i en ny rapport.
Det var vid den tidpunkten få som insåg faran.
– Om eruptionen hade inträffat bara någon vecka tidigare så skulle Jorden ha varit i skottlinjen, säger Daniel Baker, professor i rymdfysik vid University of Colorado.
I stället hamnade solobservatoriet Stereo-A i stormen, och dess insamlade data har nu har analyserats. De visar att solstormen var lika kraftig som den hittills mest kända, Carrington Event 1859.
– Jag har av våra senaste studier blivit allt mer övertygad om att Jorden och dess invånare var osannolikt tursamma när eruptionen 2012 inträffade när den gjorde, säger Daniel Baker till nyhetsbyrån AFP.
En solstorm som den 1859 skulle kunna orsaka skador för enorma kostnader, i form av omfattande strömavbrott, utslagna radiokommunikationer och gps-system.
Och faran är inte över. Det finns tolv procents risk att en solstorm av Carrington-dimensioner träffar vår planet inom tio år, enligt fysikern Peter Riley.
– Till en början blev jag överraskad över de höga oddsen, men statistiken verkar stämma, säger han till AFP.