Digitalisering

Förundersökning inledd om Ericssons Irakmutor

Ericssons huvudkontor i Kista. Arkivbild. Foto: Fredrik Sandberg/TT
Ericssons huvudkontor i Kista. Arkivbild. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Åklagare vid Riksenheten mot korruption har inlett en förundersökning efter avslöjandet om Ericssons misstänkta mutbrott i Irak.

Publicerad

– Ja, det kan jag bekräfta, men närmare vad som gäller där kan jag inte gå in på eftersom den precis är inledd, säger åklagaren Leif Görts, vid Riksenheten mot korruption, till TT.

Det ska, enligt honom, handla om brott begångna 2014, 2015 och framåt i tiden.

Ericssons misstänkta mutor till terrororganisationen IS i Irak har varit hett nyhetsstoff hela våren. Enligt Ericsson fanns en intern, hemlig rapport i huset färdig 2019 som tydligt visade på att misstänkt korruption hade skett i Irak åren innan.

Farhågor om nya böter

Sedan har det varit locket på från bolaget, något den högsta ledningen fått hård kritik för, och som bland annat ledde till att styrelsen och vd Börje Ekholm nekades ansvarsfrihet på bolagsstämman härom veckan.

Sedan tidigare är det känt att de amerikanska rättsvårdande myndigheterna har fått viss information om Irak-härvan, oklart hur mycket. USA:s justitiedepartement delade härom året ut en jättebot mot själva bolaget Ericsson, på runt tio miljarder kronor, för tidigare korruptionsaffärer, i bland annat Djibouti och Kina. Nu finns farhågor om att mer böter väntar Ericsson efter Irak-härvan.

Rättegång i Solna

I Sverige har åklagare drivit fall relaterade till enskilda personer som jobbat för Ericsson och som misstänks för inblandning i de tidigare mutaffärerna.

Detaljer om Irak-mutorna och vad för slags misstankar det handlar om, vill inte Leif Görts alls gå in på i det här läget.

På måndag inleds en rättegång i Solna tingsrätt mot fyra före detta Ericssonchefer, misstänkta för grov bestickning av höga tjänstemän i afrikanska Djibouti för att vinna kontrakt, något som ska ha skett för tio år sedan.

Dessutom pågår en förundersökning för liknande brott i Kina, enligt Leif Görts.