Karriär
KTH får nytt superprogram
Studenter som läser systemvetenskap på KTH kan se fram emot ett nytt modernt dataprogram. KTH tecknar avtal med Mendix om ett nytt system. Programmet ligger i framkant, säger Paul Johannesson professor vid DSV-institutionen.
Populärt brukar data- och systemvetenskap beskrivas som ett ämne som bildar bron mellan teknik och samhällsvetenskap, humaniora och beteendevetenskap. Ämnet sätter användning och utformning av IT i sitt sammanhang gentemot människa, organisation och samhälle. En viktig del av ämnet är informationssystem som studerar hur IT kan användas för att stödja arbete och kommunikation inom och mellan organisationer.
Genom Mendix akademiska program får studenter vid utvalda universitet tillgång både till den metodologi och de verktyg som krävs för att utveckla framtidens IT-applikationer.
– Mendix ligger i framkanten med sina produkter för modelldriven utveckling av system och tjänster. Eftersom modelldrivna arkitekturer och modelldriven utveckling blir allt viktigare ser vi fram emot att kunna erbjuda Mendix produkter för båda studerande och forskare vid institutionen, säger Paul Johannesson, professor vid institution för data- och systemvetenskap som är gemensam för KTH och Stockholms universitet.
Mendix levererar en modelldriven plattform med verktyg och utvecklingsmiljö för att snabbt utforma, testa och optimera affärsprocesser integrerat i valfri befintlig IT-miljö.
Med Mendix teknologi används grafiska modeller - istället för kod - för att bygga dynamiska applikationer.