Hållbar industri

Träskmonstret anfaller

Träskmonstret Truxor har tagit företaget Dorotea Mekaniska ut på världsmarknaden. 95 procent går på export till världens alla hörn.

Publicerad

Amfibieredskapsbäraren Truxor kan klippa eller räfsa vass och sjögräs, muddra sand och dy och snart också sanera olja. Och ju smetigare underlag, desto bättre.
- Det är som att simma i morgongröten, blir det riktigt mackigt så flyter den, säger Torbjörn Hahlin, vd för Dorotea Mekaniska och den som utvecklat maskinen.
För en maskin är det, eller möjligen en båt, för den går lika bra i vatten som på land.
95 procent av alla träskmonster har gått på export, hälften utanför EU och ett stort antal till Ryssland, där de används för service av pipelines och vid sanering av oljespill. 140 exemplar har sålts via återförsäljare i 20 länder.
- För en nischprodukt som den här kan man bara ha en enda marknad - världen, säger Torbjörn Hahlin.
Kunderna har nu blivit så många att han det senaste året fått öka antalet anställda från 14 till 22.