Snö och blidväder sätter stopp för LKABs nya malmvagnar. Leveranserna kan bli upp till ett år försenade.
LKAB drabbas av ännu fler bekymmer med de nya malmvagnarna från Sydafrika. Nu har det visat sig att det bildas is på boggie och bromsar som gör att bromsarna låser sig. Vagnarna måste testas ytterligare en vinter vilket försenar planerade leveranser av fler vagnar minst ett år.
Tidigare har LKAB konstaterat att de nya malmvagnarna lastar mindre än förväntat (NyT Industri 2001:7). Nu har den första vintertesten av det hittills enda tågsättet med 68 vagnar visat att de inte klarar av den norrländska vintern.
Det är inte extrem kyla som är problemet utan perioder då det är milt och snöfall. Då samlas det mycket snö runt bromsblock och bromsmekanismer. Om vagnarna står stilla någon timme med minusgrader så fryser blocken fast på hjulet och det kan vara svårt att få bromsen att släppa.
Om vagnarna flyttas med så kallat slaghjul; fastfrusna bromsblock, kanar hjulen på spåret. Slitaget gör att hjulformen förändras och de måste svarvas om. Vid ett tillfälle påträffades 36 vagnar med slaghjul.
Har ni inte haft liknande problem med de gamla malmvagnarna? - Nej, inte på samma sätt. De nya vagnarna har en förfinad boggie som med litet mera stag och mekanik som gör dem mer känsliga, säger Elof Söderström, projektledare på LKAB.
De nya malmvagnarna är utrustade med den patenterade "Sheffelboggien" som anses ha goda gångegenskaper med lågt spår- och hjulslitage. Kombinationen med LKABs utvecklade teknik för lastning och lossning väntades sänka LKABs transportkostnader. Men just nu verkar problemen dominera.
Borde ni inte ha upptäckt de här problemen med snö och is tidigare?
- Den första provleveransen i januari 1999 omfattade sex vagnar och det var kanske för få för att det här skulle upptäckas. Det första hela tågsättet fick vi försenat först i december i fjol och då hade vi passerat den period med litet grinigt väder omkring noll grader som nu har visat sig vara problemet. Det är först nu med det blötväder vi har haft en tid som det har visat sig. Vi behöver köra en testvinter till och därmed så skjuter vi på leveranser av fler vagnar cirka ett år.
Nu pågår intensiva studier tillsammans med malmvagnsleverantören sydafrikanska Transnet för att hitta lösningar på vagnproblemen.
LKAB har satsat mycket pengar för att kunna öka transportkapaciteten. Satsningen omfattar nya lok samt malmvagnar som lastar 100 ton mot 80 ton i de nuvarande. Malmbanan har förstärkts för att klara 30 tons axellast mot tidigare 25 ton. De nya starkare malmloken kommer att levereras enligt plan men de kommer att få dra de gamla malmvagnarna längre tid än beräknat.