En linjebuss i Västra hamnen i Malmö har fattat eld. Enligt Sydsvenskan berättar ett vittne om upprepade explosioner från bussen.
Polisen uppger till tidningen att branden startat inne på bussen. Inga personer blev skadade.
Klockan 13.21 kom larmet om branden i gasbussen in, enligt SOS brinner det med öppna lågor.
På Twitter skriver räddningstjänsten att en gasbuss brinner och att det är kraftig rökutveckling.
RC_Syd: En gasbuss brinner på Västra Varvsgatan i Malmö och räddningstjänsten är på plats för släckning. Kraftig rökutveckling. Inre befäl Måns Krook
— RäddningstjänstenSyd (@rtjsyd) 28 maj 2019
– Det är avspärrat och vi har nyligen utökat avspärrningarna, säger Filip Annas presstalesperson hos polisen i Region syd, till Kvällsposten.
Det finns ingen spridningsrisk, enligt polisen. Totalt fem enheter från räddningstjänsten på plats för att bekämpa elden.
Kommentarer
Välkommen att säga din mening på Ny Teknik.
Principen för våra regler är enkel: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras efter publiceringen av Ny Teknik eller av oss anlitad personal.