Energi
Oskarshamn får kritik
Strålsäkerhetsmyndigheten kritiserar kärnkraftverket i Oskarshamn för bristande ledning, styrning och egenkontroll.
I ett pressmeddelande skriver myndigheten på onsdagen att en samlad säkerhetsbedömning för 2012 gjorts. Enligt den lever kärnkraftverket upp till kraven på strålsäkerhet, men det finns brister i bolagets verksamhet. "Bristerna är dock inte så allvarliga att myndigheten ifrågasätter driften av kärnkraftverket."
Enligt Johan Svenningsson, vd i Oskarshamns kärnkraftsgrupp (OKG), speglar en stor del av kritiken samma bedömningar som när myndigheten satte hela kärnkraftverket under särskild tillsyn i december förra året. Då beordrades OKG att senast den 2 augusti i år redovisa och förtydliga vilka åtgärder som vidtagits och ska vidtas för att komma till rätta med problemen.
En hel del av dem är sprungna ur de senaste årens moderniseringar av de svenska kärnreaktorerna för att öka effektuttaget.
– Det är klart att det har tagit kraft från det dagliga ledningsarbetet, säger Svenningsson.
– Men även vi själva har identifierat de påtalade bristerna och arbetar intensivt med att lösa dem. En del tar dock längre tid.
Under 2012 stärktes enligt Johan Svenningsson personalresurserna på OKG med ett 30-tal nyanställningar.