Energi
Oled-lampan sticker upp
Fyra paneler inbyggda i ett kolfiberhölje. Foto: Novaled
Organiska lysdioder dyker upp i nya spektakulära armaturer. Det senaste bidraget kommer från tyska Novaled.
Vill du vara först med det senaste inom belysning? Satsa på oled, organiska lysdioder. Det senaste året har de första oled-armaturerna lanserats, från bland annat Osram och Lumiotec.
Nu ger sig tyska oled-företaget Novaled ut på marknaden. Företagets nya armatur marknadsförs under namnet Liternity och består av två armar med sammanlagt fyra inbyggda oledpaneler. Ljuset sägs vara behagligt och diffust, men ljusstyrkan framgår inte av pressmaterialet. Inte heller effekten eller prislappen.
Däremot avslöjas att själva armaturen tillverkas i kolfiber och att ljuskällan bara är några få nanometer tjock. Armaturen som helhet är 35 centimeter hög och 40 centimeter djup.
Oleds byggs upp av två tunna filmer som fungerar som elektroder. Mellan filmerna finns ett organiskt material som avger ljus när det stimuleras av en ström. Många hoppas att den energisnåla oledtekniken ska bli framtidens ljuskälla.
Förutom att tekniken möjliggör ny spektakulär design, så kan den i teorin användas för att tillverka ”tapeter” som gör väggar och tak till belysningsytor. Men priset än så länge högt.