Energi

ABB redovisar toppresultat

För några år sedan var ABB snubblande nära konkurs, nu redovisar koncernen toppresultat. I Sverige ökade beställningarna 2007 med fyrtio procent och det är främst kraft och automation som står för ökningen.

Publicerad

- Vi är oerhört glada, sa ABB Sveriges vd Sten Jakobsson när han presenterade resultatet i Västerås på torsdagen.

- Det är en utveckling i en mogen bransch som man sällan har hört talas om.

Men intäkterna i Sverige ökade bara med fyra procent, Enligt Sten Jakobsson beror det på få order inom kraftdivisionerna 2005, vilket slog igenom i redovisningen förra året.

Det stora problemet nu för den svenska delen av ABB är hur man ska hinna med att leverera allt som kunderna beställt och därmed få fart på intäkterna.

Det gäller särskilt kraftdivisionerna och i synnerhet Power Systems i Ludvika, som fördubblat sin orderingång och nu har två jätteprojekt på gång (se faktaruta).

- Där får medarbetarna kavla upp ärmarna för att kunna leverera, sa Sten Jacobsson.

Även automation, som levererar bland annat motorer och drivsystem till industrin, har haft ett bra år. Här handlar det om stora order till gruvor, stålverk och valsverk, men också till olje- och gasindustrin.

Läge är gynnsamt för ABB eftersom snabbt växande länder som Indien och Kina behöver ny utrustning samtidigt som USA och Europa moderniserar och bygger ut kraftnät och fabriker.

Den här utvecklingen drivs av politiska beslut, vilket gör att ledningen för ABB i Sverige räknar med att koncernen ska göra bra resultat även i en eventuell lågkonjunktur.

Bo Normark, marknadschef för kraftöverföringssystem, berättar till exempel om en omvänd situation i Asien:

- Kunderna vill hela tiden ha större och bättre utrustning, vi måste nästan bromsa dem.

Mitt i den här starka utvecklingen kan man skönja två utvecklingslinjer för svenska ABB:

1) Trots stora order växer inte antalet anställda i Sverige. Visserligen har den svenska delen av koncernen ett stort behov av elkraft- och mekanikingenjörer - framför allt för att ersätta dem som går i pension - men totalt sett kommer dagens siffra på cirka 8 700 anställda vara ungefär lika stor inom överskådlig framtid, säger Sten Jakobsson.

2) ABB blir allt mer ett företag som utvecklar, provar, säljer och monterar.

- I Ludvika lägger vi i dag mer pengar på provutrustning än på produktionsutrustning, sa Bo Normark på pressträffen.

För ABB Robotics var det gångna året skakigare. Robotdivisionen har sina stora kunder inom bilindustrin och för de amerikanska tillverkarna går det dåligt. Samtidigt är det svårt att hitta nya marknader; mindre industrier köper bara någon enstaka robot, om de köper alls: ofta fattas det kvalificerad personal som kan sköta maskinerna.

Hela det svensk-schweiziska ABB:s nettovinst ökade till rekordhöga 3,8 miljarder dollar för fjolåret, att jämföra med 1,4 miljarder dollar ett år tidigare. Under 2008 räknar koncernen med en tillväxttakt på 15-20 procent för kraftdivisionerna och runt 10 procent för automation.