Blå laser belönas med 10 miljoner
Av: Håkan Abrahamson
Publicerad 16 juni 2006 10:37
Den japanska forskaren Shuji Nakamura belönas med finska Millenniumpriset på 10 miljoner kronor för sitt arbete med att utveckla blå laser. Världens största teknikpris utdelas för andra gången.

Shuji Nakamura
Nakamuras insats är jämförbar med när Edison uppfann glödlampan, anser Milleniumprisets ordförande Pekka Tarjanne.
Därför var valet av Shuji Nakamura bland 109 andra nominerade kandidater lätt, anser juryn. Hans innovationer kan tillämpas inom många olika forskningsområden.
Nakamura började sitt arbete med blå lysdioder vid företaget Nichia Chaemicals där han fick fram en halvledarkristall av galliumnitrid som avgav blått ljus. 1993 överraskande han forskarvärlden med sin blå lysdiod.
Två år senare kunde han med hjälp av sin kunskap om halvledarkrstaller av galliumnitrid även presentera en blå laserdiod, en grön lysdiod och en vit lysdiod. Han tog nu patent på sina upptäckter.
I slutet av 1990-talet flyttade Nakamura till USA och University of California, där han fortsatte sitt arbete.
När betydelsen av hans uppfinningar började stå klara i början av 2000-talet stämde Nakamura sin förra arbetsgivare för att inte ha ersatt honom tillräckligt för sin betydelsefulla uppfinning. Nakamura hade fått motsvarande några tusenlappar i extra ersättning för sina upptäckter.
Nichia tillbakavisade anklagelsen och menade att Nakamura gjort uppfinningarna som anställd, och därför inte hade rätt till vidare ersättning.
I en mycket uppmärksammad rättegång gav först en distriktsdomstol i Tokyo Nakamura rätt, och dömde Nichia att betala 1,3 miljarder kronor.
Men uppbackad av en vettskrämd japansk industri, som såg mängder av uppfinnare komma med retroaktiva ersättningskrav, gick till motattack.
Tokyos högsta domstol såg sedan till att Nakamura och hans förra arbetsgivare gjorde upp i godo. Nakamura fick 55 miljoner kronor i januari förra året. Värdet av hans uppfinning bedöms till åtskilliga miljarder kronor.
Blå laser används exempelvis för att skriva och läsa högupplösta optiska skivor som HD-DVD och Blu-ray. Vita lysdioder anses ha en framtid som ersättning för glödlampor eftersom de anger ljus betydligt effektivare än lampor.
Milleniumpriset utdelades för första gången för två sedan. Då fick internets upphovsman Tim Barners Lee ta emot prissumman på i miljon euro (ca tio miljoner kronor).
Av:
Håkan Abrahamson
Mejla reportern
Mer att läsa från IT & Telekom
Bloggar som länkar hit
Startsidan
Facebook öppnar en app-butik och tar på allvar steget in i mobilbranschen och börjar kriga med Apple, Google och Nokia.
Nu kan man lägga upp bilder på Facebook med företagets egen mobilapp.
Enstegstätade putsfasader har lett till stora fuktproblem. Bostadsministern avvaktar domstolsbeslut.
Hela 10 000 enstegstätade hus i Sverige kan ha fuktskador.
Över 100 företag med runt 1 000 lediga tjänster visade upp sig för Astra Zenecas uppsagda personal i veckan. GE Healtcare var på jakt efter ett 15-tal ingenjörer.
Sterila sjukhuskläder och bakteriedödande förband utan miljöfarligt silver. Svenska forskare utvecklar tekniken som kan knäcka bakterier utan risk för resistens.
Silverjonen är lika giftig för vattenlevande organismer som kvicksilver, skriver Anders Finnson på Svenskt Vatten.
Nanopartiklar som tvättas ur är ett av de allvarligaste hoten mot folkhälsan. Det anser svenska forskare.
NY TEKNIK TESTAR: En kamera med inbyggt wifi gör det enkelt att ladda upp bilder till nätet. Men det öppnar också för andra möjligheter, som fjärrstyrning.
Det går fortfarande att rädda bilproduktionen i Trollhättan och guldägget Phoenix.
Saab Automobiles nya teknikplattform Phoenix är förberedd för hybriddrift. Det förklarar intresset från ett nybildat svenskt företag.
Det är på Phoenixplattformen som framtidens Saabmodeller ska byggas.
Mitt i Saabfabriken ligger testlabbet, där eliten av Saabs ingenjörer jobbat.
Ryska flygvapnet får de första exemplaren av det avancerade stridsflygplanet Sukhoi T-50 nästa år.
Affärsvärlden har kommit över Spotifys ritningar över de nya kontorslokalerna. Kolla in dem här.
UNIK KARTLÄGGNING
Förra året ökade de svenska FoU-jobben, men i år väntas en dramatisk vändning.
Ny Teknik har granskat 30 forskningsintensiva företag i gruppen med flest anställda i Sverige.
Storföretagen ökade sina FoU-kostnader med nästan elva miljarder kronor förra året.
I 19 år har Ny Teknik granskat storföretagens satsningar på forskning och utveckling.
DEBATT
It- och energiminister Anna Karin Hatt lovar att upprätta en dialog med biodrivmedelsbranschen.
- Vi har tekniken, kunnandet och viljan. Det skriver hela den svenska branschen för biodrivmedel i ett upprop.
Anslut arket till förstärkaren och spetsa öronen. Tyska forskare trycker högtalare direkt på vanligt papper.
Efter flera avbrutna startförsök kom företaget Space X rymdfarkost Dragon iväg på den första privata färden till rymdstationen ISS.
DEBATT
Havs- och vattenmyndighetens generaldirektör, Björn Risinger, tror att svenskt näringsliv är moget för tuffare tag.
Ett svenskt instrument ger nytt hopp åt patienter med parkinson. I år startar nya kliniska försök med patienter som ska få celler transplanterade in i hjärnan.
SR vill gå över till digitala sändningar. På sikt blir 20 till 30 miljoner radioapparater oanvändbara.
Det blev två pokaler för Luleåteknologerna i årets upplaga av snålbilstävlingen Shell Eco Marathon.
LÄSARBREV. Det är metanol som kan bli vår räddning, enligt J-G Hemming. Istället för att göra etanol av eftertraktad biomassa föreslår han en satsning på "triflexfuel", ett bränsle med en blandning av bensin, etanol och metanol.
- Vi har tekniken, kunnandet och viljan att ta fram klimatnyttiga biodrivmedel, skriver hela den svenska branschen.
En vanlig badrumsrenovering kan ta lång tid. Med byggbolaget NCC:s nya metod utlovas renovering av en hel stam på tio dagar.
BILDSPEL: Byggbranschen har försökt ta efter industrin och flytta hustillverkningen till fabrik. Här är dagens industriella byggande.
En automatiserad drift utan människor under jord. Det är gruvnäringens framtidsvision. Tekniken kan även användas i andra branscher.
På upp till 40 kilometers avstånd känner en ny elektronikkrets av en åskblixt. Åskvarnaren ska kunna användas både för att varsko människor och för att skydda apparater.
I framtiden kommer en kirurg att kunna bläddra igenom patientens röntgenbilder med samma Kinect-teknik som Microsoft använder för sin spelkonsol Xbox.
Vattenfalls servicetekniker ska vänja sig vid att köra elbilen Renault Kangoo ZE. I dag hämtade de ut de första fem bilarna.
Sedan 2010 har de åtta stora mobiltelefonbolagens vinst nästan trefaldigats. Två bolag står numera för 99 procent av hela vinsten.
En rysk satellit har tagit det mest detaljerade fotot av jorden.
De närmaste dagarna lyfter ett luftskepp fulladdat med mätutrustning. Zeppelinaren ska analysera luftkvaliteten över Europa.
DEBATT
Teknikkonsulterna jublar över alla, specialdesignade och enfaldiga system. Det kan kosta företagen upp till tio gånger mer än att använda ett standardiserat system "från hyllan", skriver Jonas Olsson.
BILDSPEL: I dag presenterade Haverikommissionen de första fakta kring olyckan med det norska Herculesplanet och det våldsamma nedslaget.
Nästa sommar går startskottet för en massiv utrullning av Volkswagens elbilar med e-Up och el-Golf i täten.
Indelningen i fyra elområden har lett till tydliga prisskillnader.
Apparaten som låter dig göra allt detta i luften utan att röra skärmen.
Luftkonditionering i en lastbil kan drivas med spillvärme från motorn.
Clear River Racing i Karlstad är klar med årets Formula Student-bil inför sommarens tävling på Silverstonebanan i England.
För att nå ända fram till drömjobbet kan det krävas något extra.
Pensionerade Saabchefen om sin nya roll som mentor.
Ikea har lanserat en liten digitalkamera i ett hölje av papp.
USAs utveckling av scramjetdrivna missiler är ett hot mot Ryssland anser vice premiärminister Dmitry Rogozin.
Prisade för maskin som kan kvalitetskontrollera diabetesnålar.
Programmerare och konstnärer har skapat verk som kan beskådas på nätet.
Fyra före detta chefer på Saab Automobile har gått till kinesiska Qoros.
Viktigaste framgångsfaktorn enligt ny undersökning: Starkt nätverk.
51 elbilar av olika kaliber startar i helgens elbilsrally mellan Köpenhamn och Malmö.
Dra av plåster gör ont oavsett strategi. Forskare vill lösa problemet.
Bakom bältet står Autoliv och det införs nu i en ny elbil från Renault.
Virtuella skyddsänglar? Här är appen som ökar tryggheten i natten.
Appar och en penna gör att du kan kladda på din padda.
Exklusiv intervju med fysikern Pierre Curie.
De är vana vid att få sin vilja igenom och räknar kallt med att kunna välja och vraka.
Jan och Jacob tar fram mejseln.
Följ med Jan och Jacob i jakten på den "svarta lådan"
Här är skolan som redan erbjuder speciella nätlektioner.
Inte först och inte bäst, men ändå bra. Dells ultrabook testas.
KTH-avknoppningen Scint-X tar in miljoner till sin teknik.
KTH-ingenjören Erik Wilkenson gjorde livet lättare för de svenska bombpiloterna
Här är mikroflygplanet som byggts med automatiserad konstruktion.
Kommentarer