Signalspaning svårare än FRA trodde

I fem månader har Försvarets Radioanstallt, FRA, kunnat avlyssna internettrafiken. I teorin.

—FRA avlyssnar inte våra kunder. Jon Karlung, vd på operatören Bahnhof, är bombsäker på att FRA inte signalspanar på deras kunder.

Operatörerna som äger bredbandskablarna som för trafik över svensk gräns ska skicka trafik till avlyssningsnoder i näten.

Men de vill inte svara på frågan om de skickar trafik för avlyssning. Källor antyder dock för Ny Teknik att FRAs arbete med att bygga systemet går långsamt.

—Det finns pågående försök men ingen storskalig apparat är i gång, säger en källa.

—Tror inte att det pågår så mycket verksamhet. Det finns exempelvis olika uppfattningar om hur allt ska fungera, säger en annan.

Operatörer som äger kablarna ska också skicka övriga, icke-trådägande, operatörers trafik till nodert i näten. Via dem kopplar sedan kontrollmyndigheten Siun trafiken till FRA, i enlighet med tillstånd från Försvarsunderrättelsedomstolen.

Alla operatörer är dock inte berörda, eller inkopplade, erfar Ny Teknik. Exempelvis inte Bahnhof. Bolaget använder fiberkablar som ägs av Telenor men sänder sina kunders trafik till Oslo och Köpenhamn med egen våglängdsutrustning.

— Ingen av de fysiska kablar vi förfogar över och som passerar gränsen till Danmark och Norge är inkopplad i någon samverkanspunkt. Vi kontrollerar fibern helt själva och Bahnhof står för en obruten teknisk kedja fram till trafikväxlingspunkter i Köpenhamn och Oslo, säger Bahnhofs vd Jon Karlung.

Är du säker på att Telenor inte vidarebefordrar trafiken?

—Vi är bombsäkra. Vi har en IRU-licens som i praktiken är att jämföra med ett ägarskap. Ingen har knackat på dörren, försäkrar Jon Karlung.

(IRU står för Indefeasible right of use och innebär obegränsad rätt att använda fiberutrustning.)

Blir Bahnhof föremål för FRA-åtgärder kommer man att berätta det för sina kunder, avslöjar Jon Karlung.

—Kunderna ska så långt det överhuvudtaget är möjligt få full kunskap om vad som är avlyssnat och hur man bäst gör för att som individ kryptera sin förbindelse.

På FRA vill man inte kommentera vilka operatörer som är inkopplade.

”Vi kommenterar inte frågor som rör vår underrättelseförmåga av sekretesskäl. Detta gäller bland annat status på kabelinhämtning, både med avseende på teknik och kontakterna med de operatörer som äger tråd som passerar Sveriges gräns.”, skriver Anni Bölenius, informationschef på FRA i mejlsvar.

I FRAs öppna budgetunderlag för åren 2010-2012 kan man dock läsa:

”Ambitionen är att efter den 1 december 2009 välja den plats och den operatör som med störst sannolikhet kan leverera underlag svarande mot de viktigaste underrättelsekällorna.”

Enkät: Skickar ni trafik till samverkanspunkterna?

Niclas Almgren, chefsjurist på TDC Sverige:

—Vi har ingen kommentar.

Patrik Hiselius, jurist Telia Sonera:

—Jag får inget säga av sekretesskäl.

Ola Hanson, chefsjurist, Telenor Sverige:

”Vad gäller det praktiska är vi begränsade i vad vi får uttala oss om och avstår därför från att gå in i detaljer kring hur vi uppfyller lagstiftningen”.

Staffan Burman, säkerhetschef på IP Only:

—Vi för diskussioner med FRA.

Av:Monica Kleja

Ny Tekniks dagliga nyhetsbrev - Teckna nu, kostnadsfritt!

Annons

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Senaste inlagd av Upplyst 5 maj 2010 19:53 Sortera: Senaste överst

Enligt planerna

Jag tror allt går enligt planerna för FRA. Varför ska de börja med Bahnhof? De börjar med att testa hos Telia och därefter skalar man uppverksamheten. Inget konstigt.

Anmäl

Svar till Anonym

Mmm, låter vettigt. Jag kan tänka mig att de inte ens kommer att bry sig om att ha möjlighet att spana i alla kablar, utan nöja sig med t.ex. Telia. De spanar väll statistiskt efter sökord för att hitta förändringar utomlands och då gör det ingen större skillnad om man bara tittar på hälften av trafiken.

Anmäl

Svar till Anonym

Och under tiden blir stackars svenskar i Afghanistan av med livet för att FRA inte uppfångat Talibaners medellanden som alltid går genom svensk gräns...



FRA lagen och hela FRA bör läggas ner. Nyttan av de är ingen eller mindre.

Anmäl

Svar till AxMi-24

Jag är absolut emot FRA och allt vad som kommer med ett sådant system. Men syfte med FRA som det är sagt idag är i huvudsak inte att signalspana på aktiva terrorister som är ett direkt hot mot Sverige, utan att istället bedriva underrättelse som kan användas för informationsutbyte med andra länder. Man kan säga att FRA samlar information åt andra länder och säljer/byter till t.ex. USA för att få ta del av deras information som i sin tur kan vara av direkt användning för svenska soldater i utlandstjänst.

Anmäl

Svar till Andreas F

Och du tycker att det är bättre? Spionera på alla Svenskar för att sedan sälja ut informationen till någon annan. Så det är inte bara FRA som spionerar på oss utan andra länder och förmodligen utländska företag (USA är känd för att råka läcka allt möjligt till sina företag och jag tvivlar att resten är mycket bättre).



Om vi oroar oss om soldaterna så mycket kanske det är dags att dra de tillbaka där de hör hemma då det är inte helt jätte vanligt att folk uppskattar att bli invaderade även om invasions trupper säger att de ska sprida demokrati och frihet med lite bomber.

Anmäl

Svar till AxMi-24

"Och under tiden blir stackars svenskar i Afghanistan av med livet för att FRA inte uppfångat Talibaners medellanden"



Du skämtar aprilo va?

Du kan aldrig ge upp din frihet för att få 100%igt säkert samhället. Något sådant finns inte, om du inte går med på TOTAL övervakning på ALLT i ditt liv, och samtidigt går med på att bli instängd i en låst bunker 500m under jorden.

Är det DET du vill?

Anmäl

Svar till AxMi-24

Väx upp!

Anmäl

Svar till Andreas F

Och hur vet du det? Du verkar vara mytoman.

Anmäl

Svar till GFH

Jag gissar bara vilt så klart.



Jag tror det var SVT som sände en dokumentär om detta.

Men söker man lite på det vidsträckta datornätverket internet så kan man hamna på sidor som:

http://svenska.yle.fi/nyheter/sok.php?id=133638&lookfor=&sokvariant=arkivet&advanced=yes&antal=10



Prova gärna själv.

Anmäl

Svar till AxMi-24

Jag vet inte varför du helt och totalt missade första meningen i min kommentar. Men jag citerar mig själv för att försöka få lite klarhet, jag skrev:

"Jag är absolut emot FRA och allt vad som kommer med ett sådant system."

Anmäl

Svar till AxMi-24

Helt rätt!Lägg ned det där sabla FRA,det suger!Det är inte bättre här än i gamla DDR!

Anmäl

Svar till Jesper

Hört talas om ironi?

Anmäl

Bahnhof

http://www.idg.se/2.1085/1.310737/jon-karlung-kliver-av?showGallery=true&img=16

"Ingen signal. FRA-lagen står inte högt i kurs hos den frispråkiga operatören Bahnhof. Skämtet var värt en avklippt nätverkskabel."



Bahnhof <3

Anmäl

Knappast sökord

utan snarare meddelanden till/från utvalda personer, inklusive meddelanden på webforum eller här.

Och framför allt: Hålla koll på om nån bygger upp ett botnet.

Anmäl

Svar till OxxO

Nej FRA inhämtar all information som läggs i en databas för att sedan kunna göra sökningar emot.



För övrigt så begår FRA upphovsrättsbrott och brott mot svensk grundlag när de hämtar information som skickas.

Anmäl

Svar till OxxO

Att spionera på Botnets och att vara medlemmar på varenda suspekt forum torde ha varit fullt möjligt innan den nya FRA-lagen, eftersom det inte kräver någon som helst trafikdata. Att lyssna på kablar är inte ens speciellt effektivt (möjligt?) mot botnets eftersom de är distribuerade över stora områden och att kontrollera dem är oftast inte speciellt trafikkrävande och/eller ens uppenbart. (om du däremot kan hacka dig in på kontrollservern så har du total kontroll över hela botnet)

Anmäl

Svar till Geiko

Ägna dig åt något du begriper i stället, pucko!

Anmäl

Svar till Geiko

Nej, nej, det hämtar informationen genom Google....



; )

Anmäl

Den Nya Världsordningen...

...använder FRA för att kontrollera oss alla. De flesta underrättelsetjänster samarbetar med varandra genom informationsbyte. Det handlar i själva verket om att styra och alla så Den Nya Världsordningen kan ta över utan att vi märker det.

Anmäl

Någon måste göra skitjobbet också.

Det räcker inte att någon i kostym bestämmer att man ska genomföra något och antagligen har FRA lite svårt att komma över kompetent personal, jag hade i alla fall sagt upp mig om de försökt anlita mig.



Jag förutsätter i alla fall att det är konsulter som gör grovgörat där, för att anställa rimligt kompetent folk måste vara ännu svårare för dem.

Anmäl

Svar till Nerd

För en riktig nörd måste det ju vara drömmen att få leka James Bond på betald arbetstid? Tänk att med militära resurser och den senaste forskningen, inte bara universitetsforskningen utan också med nära all hemlig forskning i väst sitta och hacka på heltid. Nej killarna som FRA har anställda är inga dumhuvuden men eftersom lagen är skriven som den är gjord av helt data illiterala men säkert välmenande politiker som dessutom blivit tvungna att kompromissa ihop en lösning med massor av "hinder" och "kontroller", med "trafikstråk", Siun, och "Samverkanspunkter" som måste byggas. Då är det klart att det tar tid att bygga upp alla organisationer som krävs...

Anmäl

Svar till Joacim

"militära resurser"!? Vad fick du det ifrån? FRA är en civil myndighet och utnyttjag knappast några militära resurser.

FRA behövs för vår säkerhet och suveränitet.

Anmäl

Svar till L8

Militär har knappast resurser i detta område.

De kan inte ens försörja sig själva numera.

Anmäl

Svar till L8

Jag tror nog att du glömde nyckelordet "Sverige". Vad du menade var "I Sverige är FRA en (nåja)civil myndighet" FRA samarbetar med flertalet andra underrättelsetjänster både i Sverige och utomlands. De har tillgång till alla de senaste forskningsrönen både publika och hemliga samtidigt som de inte behöver dela med sig av sina egna. FÖ: FRA har ett anslag på 562 miljoner kronor för budgetåret 2008, ca 650 anställda och den 42 snabbaste datorn i världen osv. osv..

Anmäl

Svar till Joacim

562 miljoner, 650 anställda och en dyr hårdvarunota... Då blir det nog inte så mycket över till löner.

De riktigt smarta söker sig nog någonstans där de kan få betalt för sin kompetens...

Anmäl

TÄNK!

Vakna alla puckon!

Detta fungerar inte!

Tror ni att de ska skanna alla MP3 filer, videosnuttar, krypterade filer, MP3 filer med dålt baklängesljud, videosnuttar med infilmade texter, jpg bilder med krypterade texter, word filer, excel filer med krypterade siffror, länkar till torrentfiler med mystiska meddelanden, dwg filer med caddade kryptiska meddelanden, gif filer med text, bmp filer med text, text på engelska, franska, swahiliska, eskimoiska, filmer på swahiliska eller kanske film med text på swahiliska och tal på indonesiska som modifierar texten, bla, bla, bla...



De behöver säkert mer pengar så de kan sitta och pilla sig i magen i sina superhemliga rum!

Anmäl

Svar till Upplyst

NSA har på två platser utrustning som delar av fiber till två kanaler, ena går vidare ut på internet och den andra går till NSAs egna utrusting där all trafik sparas, varför skulle FRA göra på något annat sätt?



Det är ganska omöjligt att hinna med att sortera ut vad som ska sparas direkt i FRAs kopior, dom måste mellan lagras innan de bearbetas.

Anmäl

Svar till Upplyst

Nu gör du misstaget att tro att FRA behöver informationen i meddelandet vilket faktiskt inte alltid är sant.. Bara det att meddelandet är skickat, till vem och när räcker oftast långt. Vill FRA veta vad det står i meddelandet är det bara att be närmsta spion organisation, bryta sig in/motsv och ta reda på hårdvaran för vidare analys.

Anmäl

Svar till Geiko

Och var tror du all den datan lagras? Du kan ju roa dig med att räkna på hur mycket lagringsutrymme som skulle behövas. Ditt resonemang är orimligt. Trafiken scannas i realtid och blir aldrig sökbart i efterhand.

Anmäl

Svar till Räknekunnig

Ja, trafikmängden som kommer in är för stor för att lagras. Frågan är däremot hur det ska vara möjligt att skanna krypterad trafik i realtid, även en enkel kryptering tar väldigt väldigt lång tid att knäcka även med stor beräkningskraft.

Med detta menar jag - vad får FRA för information ur detta då illvilliga människor troligtvis inte kommunicerar i klartext?

Anmäl

Svar till Joacim

GÄSP!

Meningen med FRA var inte punktinsatser, det kan ju nästan vilken hacker som helst idag.... STORT GÄSP...

Anmäl

Svar till Upplyst

Nej det är riktigt.. Var kommentaren till mig? För att leta efter misstänkta mönster i trafiken måste man ha all data och för att leta efter misstänkt kommunikation måste man också veta när kommunikation har skett/data har skickats. För övrigt håller jag helt med dig FRA-lagarna är helt värdelösa mot annat än stationära mål i Sverige (läs ambassader och personer med misstänkt samröre med misstänkta personer) och infångad trafik kan sannolikt användas i helt fel syfte om det hela spårar ur.

Anmäl

Svar till Joacim

Hrm vad nu ett "misstänkt mönster" är för något, jag antar att stora folksamlingar eller militär förband skapar mycket speciell internettrafik.. Men kan skaparna av FRA-lagarna använda ordet "mönster" så kan jag också...

Anmäl

Svar till DavidMB

Klarar dom inte av det så har du ju knappast något att oroa dig för. Eller hur? Men man kan ju fundera över hur de i så fall överlevt i 70 år.

Anmäl

Svar till L8

Så om tex Ford gjorde bra bilar för 70 år sedan så måste de göra bra bilar idag?

Anmäl

IRU har inget med saken att göra

IRU har inget att göra med om fibern avlyssnas eller inte. FRA behöver inte knacka på dörren, så att säga. Åtminstone inte inom ramen för lawful intercept. Om Telenor och Bahnhof märkte något skulle FRA göra ett dåligt jobb.

Anmäl

Svar till Jonas

Det är kabelägarens ansvar att kabeln rent fysiskt dras till FRAs närmaste "samverkanspunkt".

Anmäl

Skyddad verkstad

Har FRA någonsin presterat nånting av värde ?

Dom sitter väl bara och fikar dagarna i ända men kanske att dom kan sälja kändisarnas email till skvallerpressen och tjäna lite extra pengar ?

Att dom skulle kunna signalspana på Osama bin Ladin eller ens på oligarkbanken Snoras... HA HA HA

Anmäl

Svar till Mr Speck

http://sv.wikipedia.org/wiki/Geheimfernschreiber

Anmäl

Svar till Mr Speck

FRA har funnits sedan början av 40-talet. Är du så naiv så du tror att FRA inte "presterat" någonting? Vet du någonting om underrättelsetjänst? I sakens natur ligger att man inte går ut och berättar om vad man "presterar". Att alla regeringar sedan slutet på 30-talet avsatt medel för FRA är ett tecken gott nog på att FRA varit bra för Sverige. Dessutom bedriver alla utvecklade länder signalspaning. Varför tror du man gör det? För att läsa kändisars email?

Anmäl

Svar till Mr Speck

Jag hoppas att nästa terrorattentat sker utanför din port. Först då kanske du vaknar.

Anmäl

Svar till Miss@n

Det där kan uppfattas som olaga hot. Tur för dig att FRA inte får spana på småbrott. Ännu.

Anmäl

Stolt över FRA

Min uppfattning är att vi skall vara stolta över FRA, den kompetens de besitter, den information de tar, och de fördelar dessa ger oss i det internationella underrättelsecommunityt.



Sveriges stol vid detta bord är nog betydligt större än många av våra grannar.



Inse att detta arbete, oavsett vad vi tycker om det, behövs i den omvärld vi lever i.

Anmäl

Svar till Ankan

Du har helt rätt FRA är en mycket viktig organisation för Sveriges försvar, att spåra utländska rörliga(trådlösa) förband i vårt närområde och EW-trupp i utlandsstyrkan är nödvändigt om vi ska få någon förvarning om vad som händer och när. Sen att FRA inte kan hjälpa att de fått ett korkat uppdrag från våra politiker eller ja iden kommer väl ursprungligen från någon uttråkad chef på byrån men men..

Anmäl

Jag litar på Bahnhof

De har karaktär. Till skillnad från andra "giganter" i branschen.

Anmäl

Svar till Ji Br

Japp jag bytte direkt till Bh...

Min kompis bytte först,,,Han jobbar på FRA..

Anmäl

all hörn är täckta

Humor att Karlung nämner fri trafik till Norge som ett sätt att slippa bli avlyssnad, USA har till och med en Echelon-station i Jessheim utanför Oslo (mellan Gardemoen och den Norska huvudstaden).

Anmäl

Kanske

Kanske de inte spanar alls, dagens(vår) verklighet är ju uppbyggt på skrämselpropaganda om askmoln, avlyssning, vaccinationer hit och dit, politikermord, andra länders skadliga ekonomi med mera med mera . Allt för att den osynliga makten ska kunna föra oss dit de vill. Men trots allt så verkar den gamla ordningen vara på fall nu känns det som?



Förresten så hittade jag denna intressanta video.



http://www.youtube.com/watch?v=mI3227d5Css&feature=player_embedded



Anmäl

Lagra eller inte lagra

Låt oss börja med att konstatera att detta inte var en lag som någon politiker med vatt frivilligt tagit till riksdagen. Ändå kom den dit, trots folket.

Vi kan ju gissa oss blå om vad fra gör med datamängderna? Nå, vad gör man när man undrar vad nåt kommer från, jo man kollar vem som tjänar på det. Speciellt för sverige är att finlands och rysslands internettrafik till civilisationen går härigenom. Finland...nä.

Ryssland...hmm....usa.

Och där har vi ju en ganska enkel lösning, nsa talar om var och när de vill ha avlyssning och fra levererar.

I gengäld får sverige ingen piska och en del morot.

Att vi sedan skitit på alla heliga principer man kan ha i ett rättsäkert samhälle genom att skapa en lag där man spanar efter brott som inte begåtts, eller om man så vill, övervakar medborgarna, tycks inte bekymra varken moderater eller sossar. Om usa kallar lägger vi upp oss demokrati or not!

Detta funkar ju nu, idag, men vad händer framöver?



HUR VÅGAR REINFELDT SÄTTA DETTA I HÄNDERNA PÅ FRAMTIDA MAKTHAVARE!?

Varje samhälle har sina principer. När Ceasar gick över Rubicon var det början till slutet för Rom. Att överge rättsstaten är detsamma för den historiska parentes som demokratin hittills utgör.

Anmäl

Där solen inte skiner finns dom

Alla puclon här borde inse att dom avlyssnar ledingarna under vattnet mellan sverige och kontinenten och baltikum.Sen att kina gör likadant plus andra makter är väl lika solklart

Anmäl

Vad folk lätt glömmer bort: Företag.

Google är ett kommersiellt företag som samlar på extremt stora mängder information, de lämnar kontinuerligt ut information om folk till länder:

Se www.google.com/governmentrequests



Information som registreras hos ett företag är en kommersiell produkt, den ägs av företaget som samlat in informationen. Det blir alltså en vara som kan köpas och säljas som om det vore ett smörpaket på ICA.



Men PuL då? Som standard så skiter de FULLSTÄNDIGT i PuL på andra sidan Atlanten. Det finns privacy avtal med en del företag för behandling av så kallade "Europeiska" uppgifter i Amerikanska företag, men det är inte standard att privatlivet ska respekteras, privatlivet är i vägen för business!



Bara en sån sak som att registrera sitt CV på en till synes Svensk webbsida kan leda till att du skickar ut en detaljerad lista med information till ett datacenter i Holland.



Det bör påpekas att just Google i dagsläget har en regel som säger "Do no evil", men med lite förändringar i aktieägarposterna så kan de få andra prioriteringar - och då kommer privatlivet inte nödvändigtvis först.



Tänk på det nästa gång du skriver detaljer om ditt privatliv på Facebook, skickar ut privata meddelanden på Twitter eller skriver om dina sexuella aktiviteter i ett fetishforum.



"Big Brother" är ett mindre problem (de är ju inte ens igång enligt media och jag tror knappast att de är intresserade av Sven Svensons e-post). Det stora problemet är de tusentals "Little Sisters" som i tysthet skvallrar till föräldrarna, och dessa företag har verkat i flera år - och de små systrarna behöver inte be om veckopeng så länge som de är vinstdrivande.

Anmäl

IT & Telekom

Artikellista - IT/Telekom

Snabba minneskort från Toshiba

Toshiba lanserar en serie SDHC minneskort som man hävdar är världens snabbaste. 1 kommentar

Artikellista - IT/Telekom

Nu kommer boxarna för hdtv via antennen

För den som vill titta på hdtv via den vanliga antennen – alltså via marknätet – kommer nu de första boxarna och tv-apparaterna. Nya boxar som köpts tidigare i år kan inte användas. 19 kommentarer

Artikellista - IT/Telekom

Spotify kliver in i Sonos musikanläggningar

Spotify har nu hittat sin första partner inom hårdvara – amerikanska Sonos. I Sonos musikanläggningar kan man snart nå Spotify direkt, och även spela olika låtar i olika rum. 4 kommentarer

Artikellista - IT/Telekom

PTS gillar förslaget om
en megabit/s till alla

PTS gillar regeringes förslag att alla i Sverige ska ha rätt till internet med minst en megabit/s. Och PTS tror att mobilt bredband på de gamla tv-frekvenserna kan bli lösningen för många. 4 kommentarer

Artikellista - IT/Telekom

Sony gör en Spotify och en Voddler

Sony lanserar en tjänst för hyrvideo via nätet i Europa, och planerar samtidigt en ny musiktjänst. Båda bygger liksom Spotify och Voddler på strömmande teknik, utan filnedladdning. 6 kommentarer

Artikellista - IT/Telekom

Googlechefen som läskig glassförsäljare

Den amerikanska lobbyorganisationen Consumer Watchdog vill varna för Googles insamling av data med denna tecknade film. Lyckas det? Avgör själva. 1 kommentar

Apple nobbar Facebook
eller kanske tvärtom

Många frågar sig hur Apples nya sociala nätverk Ping ska klara sig utan koppling till Facebook. Saken är att kopplingen fanns vid lanseringen, men sedan plötsligt försvann. 5 kommentarer

Artikellista - IT/Telekom

Efterlyses: Bästa Android-appen

Sluta tjata om Iphone och Apple - inse att det finns även andra appar. När Ny Teknik efterlyste de allra bästa mobiltjänsterna för ingenjörer kom Android-tjänsterna i skymundan. Nu har ni chansen att ge dem revansch. 5 kommentarer

Artikellista - IT/Telekom

Här kommer pekdatorerna med Android

UPPDATERAD. I fotspåren av Apples framgångar med Iphone, Ipad och Ipod Touch kommer nu en rad pekplattor med Googles operativsystem Android. Bland de första tillverkarna är Samsung, Toshiba och Archos. 29 kommentarer

Svensk tiger skyddar EU-ministrar

Artikellista - IT/Telekom

Svensk krypteringsteknik ska ge toppolitikerna inom EU avlyssningssäkra mobilsamtal. Ett personligt krypto från Linköpingsbolaget Sectra håller samtalets innehåll hemligt. 9 kommentarer

Daniel Ek, Spotifys vd.

Spotify pekas ut som teknikpionjär

Musiktjänsten Spotify är det enda svenska företaget på årets lista över världens mest betydelsefulla nya teknikföretag.

Artikellista - IT/Telekom

Apple vill bli musikens Facebook

Följ dina favoritartister. Se vad kompisarna lyssnar på. Köp konsertbiljetter och se vem som kommer. Det är några av de sociala funktionerna som Apple nu infogat i musikprogrammet Itunes. 1 kommentar

Artikellista - IT/Telekom

Apples musikspelare blir mindre

Apples har sålt 275 miljoner musikspelare i sin Ipod-familj. De nya versionerna är mindre. 1 kommentar

Artikellista - IT/Telekom

Apple TV är nu
en box i mängden

Apple TV har aldrig blivit någon stor succé. Boxen som Steve Jobs kallar "en hobby", är nu krympt och har tappat minnet. Samtidigt blir den en i mängden. 2 kommentarer

Se musikvideon från
din barndoms gata

"I used to run..." börjar låten. Videon visar fötter som springer. Och efter ett tag dyker bilder upp från din barndoms gata. Det är en experimentell musikvideo gjord i samarbete med... 1 kommentar

Ånej... ska vi redan byta ut nya boxen!

Nu är det dags att byta settopbox igen, åtminstone om man vill ta emot hdtv via tv-antennen. Och det är inte slut på bytena – runt hörnet väntar nya boxar. 15 kommentarer

Artikellista - IT/Telekom

Nu gäller det Nokia – nya N8 är på väg

Nokia slår nu på trumman för nya N8 och tar till greppet med förbeställning. Men så är N8 också Nokias första egentliga utmanare till de moderna pekskärmsmobilerna. 9 kommentarer

Artikellista - IT/Telekom

KTH:s snyggaste superdator på museum

- Superdatorerna var mycket snyggare förr i tiden, säger Gert Svensson, nostalgisk projektledare på KTH:s superdatorcentrum PDC, som nu skänker den gamla Connection Machine 200 till Tekniska muséet. 5 kommentarer

Artikellista - IT/Telekom

Älskling jag krymte tv-antennen

En nanometerliten variant av en tv-antenn. Det har forskare i Spanien lyckats ta fram. Antennen kan komma väl till pass för att styra fotoner i kvantdatorer och kryptokretsar. 1 kommentar

Intel köper Infineons mobilchip för tio miljarder

I en ny mångmiljardaffär köper Intel nu tyska Infineons verksamhet med mobilkretsar – ursprungligen med Ericssonrötter. Intel siktar på att integrera mobiltekniken med sina processorer.

Google-tv

Google öppnar videobutik

Google förhandlar med Hollywood om tillgång till de senaste filmerna för uthyrning på Youtube. Ett tufft slag mot såväl Telias digital-tv-tjänst, men också mot Apples och Sonys liknande planer. 5 kommentarer

Google i realtid får egen hemsida

Från och med i dag finns en särskild hemsida hos Google för sökningar i realtid. En av nyheterna är att det går att följa vad som sägs om ett ämne på en viss plats.

Därför slåss Dell och HP i miljardstrid

1,8 miljarder dollar – det är det senaste budet på lagringsföretaget 3par i en budstrid mellan Dell och HP. Och striden verkar inte vara slut.

Artikellista - IT/Telekom

Här är bästa ingenjörsapparna

De räknar och minns. När Ny Tekniks läsare tipsar om sina mest användbara jobbappar är det två sorters tjänster som utmärker sig. Här är topp-fem-listan (utan inbördes rangornding). 20 kommentarer

Rivstart för Googles Skype-utmanare

På ett dygn kopplades över en miljon samtal via Googles utmaning mot Skype – den nya möjligheten att ringa vanliga telefoner gratis, direkt från eposttjänsten Gmail. 3 kommentarer

Fortunes omslag

”Är Google slut?”

Google har det tufft. Kritiken mot sökjätten blir allt vanligare i media. I senaste numret av Fortune pryds omslaget av rubriken ”Is Google Over”. 4 kommentarer

Vem vinner slaget om Internetanvändarna?

Se resultatet
  • Facebook 12%
  • Google 88%
Rösta

Storebror ser hur du kör

Det spelar ingen roll vad du säger till polisen. Den svarta lådan i din intelligenta framtidsbil avslöjar obönhörligen hur fort du kört och hur bra du kört. Och det påverkar din försäkringspremie. 32 kommentarer

Har Telia valt rätt orter för 4g?

Se resultatet
  • Ja 68%
  • Nej 32%
Rösta
Artikellista - IT/Telekom

Får du 4g nästa år?

Nu har Telia öppnat sitt 4g-nät i centrala Göteborg. Samtidigt avslöjar bolaget sina planer för 4g-utbyggnaden i 218 svenska orter nästa år. Vi har listan. Det är dubbelt så många ställen som planerat. 14 kommentarer

Fyrmotorigt elflyg på premiärtur

Fyrmotorigt elflyg
på premiärtur

EADS fyrmotoriga elflygplan Cri-Cri gjorde sin premiärflygning på torsdagen. På sikt ska det kunna akrobatflyga. 11

Annons
Googlechefen säljer glass

Googlechefen säljer glass

VIDEO. Biter karikatyrfilmen på dig? 1

  • Kungens Kurva i Aitik sa du? Kul. Nu får Ikea något att tänka på. Foto: Krister Larsson/Scanpix.
  • Kungens kurva - en nyanlagd avfartsväg från nya Salmijärvidagbrotten ned på den nybyggda huvudvägen mot nya anrikningsverket. Foto: Alexander Flyckt
  • Hela Aitikområdet är gigantiskt med en komplicerat vägsystem efter alla nya vägavsnitt som byggs i samband med nyinvesteringen. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Kungen ledde gröna laget - höjdarna i gröna hjälmar som fick bästa platsen när Bolidens jättinvestering i Aitik invigdes den 31 augusti. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Komfortabla och oömma skor var påbjudna. Uppfattningen om vad som är oömt skiljde mellan kungen till vänster och adjutanten till höger. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Allt det gamla ska bort - anrikningsverk, lager, truckverkstad; allt. De ligger mitt över de nya malmfynden. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Hej hå, hej hå, vi till vår gruva gå har nu blivit Bolidens inofficiella kampsång. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Med en rejäl häcksax och lång erfarenhet fick kungen bukt med bandet till den nya anrikningsanläggningen. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Mission completed! Anrikningsverket invigt. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Jättelika malmkvarnar från finska Metso, drivna av ABB:s största elmotorer, maler berget till grus. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Gruset från kvarnarna går vidare till en kemisk process i bubblande kittlar från finlänska Outotech som skiljer ut kopparmalmen från gråberget. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Världens dyraste kaffebord - ett truckdäck för 400 000 kronor - per styck. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Kedjorna på Catepillars stora hjullastare 994S kostar också cirka 400 000 kronor styck. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Kungen äntrar den nylevererade Catepillartrucken som lastar 218 ton. Foto: Krister Larsson/Scanpix.
  • De största truckarna i dag är Cat 793D. I slutet av året får Aitik nya Cat 795 som lastar 320 ton - hundra ton mer. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Om truckarna är stora vid första anblicken så är H&P:s lingrävare 4100 ännu större. Tre skopor fyller en truck med över 200 ton sten. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Pressen fick stränga instruktioner att inte fotografera kungen när han äter. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Renskav, älgskav och fjällröding stektes över stora eldar i jättelika kåtor av presenning. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Serverat på fat av träspån med tillhörande träbestick. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Projektledaren för hela Aitikinvesteringen, Hans Jönsson, hade sparat en Aitikkeps till just detta tillfälle och den fick kungen. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Tänt var det här. Kungen instrueras om hur han ska tända sprängsalvan i berget som avslutning på hela programmet. Foto: Lars Anders Karlberg
  • Det blev en rejäl smäll - följd av en insmickrande bonus till kungen - ett extra fyrverkeri i blått och gult. Foto: Krister Larsson/Scanpix

Kungens Kurva i Aitik

Det var 64 år sedan kungens farfarsfar körde i diket i Kungens Kurva söder om Stockholm. Nu har kungen fått en egen kurva - i Aitik. 10

  • Kolla kameleonten
  • Kolla kameleonten
  • Kolla kameleonten

Kolla kameleonten

Skånsk skrapa skiftar färg för att ge olika siluetter. 7

En skånsk tunnel till...

En skånsk tunnel till...

... inte Kina men Köpenhamn. 29

  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka
  • Trafikverket ryter tillbaka

Trafikverket ryter tillbaka

Ådalsbanan blir nästan lika bra som Botniabanan. Här är bildbevisen. 10

Se Titanic i HD

Se Titanic i HD

VIDEO. Vraket av Titanic har filmats med superavancerad bildteknik. Se första videon på Titanic i HD. 2

Framställer järn med solenergi

Framställer järn
med solenergi

En ny metod för att framställa järn med hjälp av solenergi kan vara lösningen för att minska koldioxidutsläppen. 13

  • Levande laboratorium igång
  • Levande laboratorium igång
  • Levande laboratorium igång
  • Levande laboratorium igång
  • Levande laboratorium igång
  • Levande laboratorium igång

Levande laboratorium igång

Nu flyttar forskarna in i futuristiska, koldioxidfria oljestaden. 14

KTH:s snygging på museum

KTH:s snygging på museum

Connection Machine 200, med vackra röda lysdioder, flyttar till Tekniska muséet. 5

Volvo gasar i Kina

Volvo gasar i Kina

Orkar inte vänta på egen fabrik i Shanghai. 1

  • Härmar San Francisco
  • Härmar San Francisco

Härmar San Francisco

Golden Gate-bron nu i Norrland. 6

Osannolikt bråk

Osannolikt bråk

Katedralens stenar nöter ner varandra. Nu faller huset i bitar. 5

Störande längdskillnad

Störande längdskillnad

Ny New York-skrapa väcker protester. 7

Storbror ser hur du kör

Storbror ser hur du kör

Det spelar ingen roll vad du sager till polisen. Den svarta lådan avslöjar hur fort du kört. Och det påverkar din försäkringspremie. 32

Ladda mobilen med mörker

Ladda mobilen med mörker

Prylkedjan Teknikmagasinet sörjer, sedan deras bluff avslöjats av en dagstidning. 14

Forskare löser spottets gåta

Forskare löser spottets gåta

Varför bildar vissa vätskor droppar på en tråd? Svaret på gåtan kan leda till bättre skrivare. 2

Blypennan som
 skriver i evighet

Blypennan som
skriver i evighet

En penna med stiftet av bly sägs ha nästan evigt liv. Det har även skriften som inte kan suddas. 11

Månen krymper

Månen krymper

Nyupptäckta fåror på månen bevisar att himlakroppen krymper. 2

Supersmart - och helsvenskt

Supersmart - och helsvenskt

Materialet som brädar det mesta fortsätter erövra nya sporter.

Smartare utrymning

Smartare utrymning

Forskare hoppas kunna skrota puckade regler med hjälp av verkliga exempel. 2

Vad har du i fickan?

Vad har du i fickan?

Tipsa om bästa jobbappen för ingenjörer. Maila här. 7

Bli tankad med klass

Bli tankad med klass

Här är whiskyn du kan köra på. 12

Katarina Witt.

Här testar de allt på samma ställe

Snöstorm och ökensol - alla jordens klimat ryms i BMWs avancerade testcentrum i München. 4

Google Earth ser allt

Google Earth ser allt

Mardröm för alla svartbyggen. 35

Diamant ger rakblad nio liv

Diamant ger rakblad nio liv

Ett nanotunt diamantskikt gör rakbladet vassare och extremt hållbart. Hemligheten ligger i en tysk slipteknik. 30

IR-kamera avslöjar bästa bubblet

IR-kamera avslöjar
bästa bubblet

Hur ska champagne hällas upp så att bubblorna håller sig bäst? IR-kameran visar knepet. 13

Lämna hyrcykeln var du vill

Lämna hyrcykeln var du vill

I New York inleds ett test med hyrcykelsystemet Social Bicycles. Både lås och elektronik sitter på cykeln, och därför behövs inga dockningsstationer. 20

Annons

Jobb131 st

Annons

Taggar

Visa alla

Vad är en tagg?

NyTeknik sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.

Annons Annons

Teknik & IT

Ny Teknik i samarbete med Hi Media
Information från företag

NyTeknik Klipp

De coolaste kamerafunktionerna till din mobil

Visa alla

Vill du synas med dina klipp här?
Kontakta Jens Ander 0736-257680 eller jens@clipsource.se

Annons