Nästan alla använder en hörlur på något sätt – antingen i hemmet eller när man är på språng. Och i butikerna finns numera alla möjliga sorters hörlurar – stora, små, trådbundna och trådlösa.
Det skriver branschorganisationen Elektronikbranschen i ett pressmeddelande på torsdagen.
Det säljs årligen fler än en halv miljon hörlurar i Sverige och hörlurarna har utvecklats stort de senaste åren.
Så här beskriver Elektronikbranschen utvecklingen för hörlurarna.
”Vi har fått se en teknisk utveckling i form av till exempel Bluetooth och andra typer av trådlös teknologi samt diverse bullerdämpande tekniker – noice cancelling.”
”Dessutom har design och mode blivit en viktig faktor när det gäller försäljning av hörlurar, och ett antal nya varumärken har kommit från ingenstans och tagit en relativt stor del av försäljningen.”
”Det är inte ovanligt att hörlursföretag samarbetar med såväl mobiltelefon- som MP3-tillverkare för att ta fram matchande produkter, och man kan idag finna hörlurar inte bara i de traditionella försäljningskanalerna utan även i modebutiker och liknande.”
Det här blir nionde året som Elektronikbranschen utser en "årets julklapp"
2009 - Hörlurar
2008 – Mini-PC
2007 – GPS-navigator
2006 – Platt TV
2005 – Digital-TV
2004 – MP3-spelare
2003 – Digitalkamera
2002 – DVD-film
2001 – DVD-spelare
Kommentarer
Välkommen att säga din mening på Ny Teknik.
Principen för våra regler är enkel: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras efter publiceringen av Ny Teknik eller av oss anlitad personal.