Lite då och då anordnas auktioner med föremål från främst de amerikanska rymdprojekten.
De populäraste föremålen är de som verkligen varit i rymden och de som dessutom varit på månen är hett eftertraktade.
En sådan pryl är ett midjebälte som säkrade en ryggsäck till astronauten Edgar Mitchell när han besökte månen 1971 med Apollo 14.
Auktionen som hålls av RR Auction tar emot bud via Webben fram till 23 april. Det högsta budet på Edgar Mitchells midjebälte är när detta skrivs motsvarande 139 000 kronor.
Totalt är det över 300 föremål som auktioneras ut under rymdauktionen med objekt från Mercuryprojketet ända fram till rymdskytteln.
Kommentarer
Välkommen att säga din mening på Ny Teknik.
Principen för våra regler är enkel: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras efter publiceringen av Ny Teknik eller av oss anlitad personal.