CPU Wars heter spelet som är ”built by geeks for geeks”.
Så presenteras ett nytt kortspel av sin skapare Harry Mylonadis på spelets webbplats.
Målgruppen är som sagt nördar. Främst de som specialiserat sig på processorer. Närmare bestämt sådana som finns och har funnits i persondatorer.
Men reglerna är så enkla att vem som helst kan spela även om ett visst datorintresse förhöjer spelglädjen.
De 30 korten avbildar och presenterar olika processorer, allt från Zilog Z80 till Intel Core i7.
På varje kort finns processorns data presenterad i åtta olika kategorier som klockfrekvens, busshastighet och antal transistorer.
Den som spelar ut väljer en av kategorierna och lägger ut sitt bästa kort. Är kategorivalet klockfrekvens plockar den som presenterar den vassaste processorn hem alla kort på bordet.
Vinnare blir den som till slut sitter med samtliga kort på hand.
I en video avslöjar Harry Mylonadis att nya versioner redan är på gång. I dessa är pc-processorerna utbytta mot processorer i bärbara datorer eller ”vad som helst som är bestyckat med en CPU”.
I spelets webbshop är priset för en kortlek motsvarande 90 kronor.
Kommentarer
Välkommen att säga din mening på Ny Teknik.
Principen för våra regler är enkel: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras efter publiceringen av Ny Teknik eller av oss anlitad personal.