Energi
Så testas finska reaktorn
Nu har det kalla funktionstestet i Olkiluoto 3 startat – ett viktigt steg mot att få starta reaktorn nästa år.
På måndagen startade det kalla funktionstestet i Finlands nyaste kärnkraftsreaktor, Olkiluoto 3. Testet görs för att kontrollera att system och komponenter i reaktorns primärkrets fungerar och att det inte finns några läckor. Primärkretsen är det kretslopp av vatten och ånga som cirkulerar mellan reaktortanken och ånggeneratorerna.
Under testet kommer reaktorns kylvattenpumpar att starta för första gången. Trycket i reaktorn kommer att ökas gradvis under testet, för att efterlikna förhållanden när reaktorn är i drift.
– Det här är en viktig milstolpe i driftsättningen av anläggningen. Nästa milstolpe är det heta funktionstestet i höst, säger Jouni Silvennoinen, projektdirektör för OL3 hos kärnkraftsägaren TVO, i ett pressmeddelande.
Läs mer:
Det kalla funktionstestet ska pågå i fyra veckor, under tiden ska ett drygt tiotal olika deltester utföras.
Ny Teknik besökte nyligen Olkiluoto 3, som började byggas 2005 men fortfarande inte är klar. Planerad start nu är slutet av 2018.