– Tess byggdes och sköts upp just med uppdraget att hitta planeter i jordens storlek med omloppsbanor kring stjärnor i närheten, säger Paul Hertz vid Nasas avdelning för astrofysik.
Planeten är omkring 20 procent större än jorden och det tar den 37 dagar att genomföra ett varv i sin omloppsbana. Den bedöms ligga på ett avstånd från sin stjärna som möjliggör förekomsten av vatten i flytande form på planetens yta.
Det återstår att se vad TOI 700 d består av. I en av flera datorsimuleringar ges en bild av en planet täckt av hav och med koldioxidtät atmosfär av liknande typ som tros ha funnits på Mars i dess ungdom.
Kommentarer
Välkommen att säga din mening på Ny Teknik.
Principen för våra regler är enkel: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras efter publiceringen av Ny Teknik eller av oss anlitad personal.