Tyska företaget Kerona har tagit fram en zinklack med mycket hög skyddsverkan trots att skiktet är extremt tunt. Kerona har tillsammans med företaget Nano-X utvecklat ett speciellt zinkpigment överdraget med ett nanometertunt titandioxidskikt.
Zinklack fungerar som offeranod, och det är zinkpartiklarna i färgen som fungerar som offeranoder. Vanligtvis är tjockleken på färgskiktet mellan 50 och 60 mikrometer.
Keronas lackskikt är endast 15 - 20 mikrometer tjockt. Lacken kan appliceras med spruta eller pensel, och torkar i rumstemperatur.
Zinklacken är även övermålningsbar med andra täckfärger. Den behåller sina korrosionsskyddande egenskaper i temperaturer upp till 300 °C.
Lacken är särskilt lämplig för användning på förzinkad plåt där brottytor, borrhål och repor lägger plåten i dagen.
Kommentarer
Välkommen att säga din mening på Ny Teknik.
Principen för våra regler är enkel: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras efter publiceringen av Ny Teknik eller av oss anlitad personal.