Prototypflygplan nummer 2, Grizzly 2, har under fyra dagar genomfört vintertester med Kiruna som bas. Tillverkaren valde mellan Kanada och Sverige, men fastnade för Kiruna.
I temperaturer ner till - 21°C genomfördes de planerade proven, som främst handlade om test av turbopropmotorerna.
Flera vintertester kommer att genomföras i Kiruna både den här vintern och nästa vinter.
Det flera år försenade planet ska genomföra 3700 flygtimmar innan det är färdigt för leverans till kund. Det beräknas ske i slutet av 2012. Totalt finns 180 order på planet. Det svenska flygvapnet har inte beställt något plan.
Kommentarer
Välkommen att säga din mening på Ny Teknik.
Principen för våra regler är enkel: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras efter publiceringen av Ny Teknik eller av oss anlitad personal.