Jabra har gjort en internationell undersökning om vad folk har för sig i bilen – förutom att de kör.
De vanligaste distraherande beteendena under bilkörning är att äta, skälla på andra trafikanter, byta kläder, kyssas, skicka SMS, använda GPS och olika sexuella aktiviteter(!)
– Resultatet av undersökningen verkade först vara ett skämt. I verkligheten är det skrämmande och ett verkligt hot mot trafiksäkerheten, säger John Bäckström som är försäljningsansvarig på Jabra i ett pressmeddelande på torsdagen.
72 % brukar äta
63 % skriker på andra trafikanter
29 % kysser medpassagerare
28 % skriver SMS
25 % byter kläder
24 % ordnar med håret
15 % har sex eller andra sexuella aktiviteter
13 % lägger makeup
10 % läser tidningar
5 % rakar sig
Enligt undersökningen är det främst yngre bilförare (18-35 år) som sysslar med olämpliga aktiviteter när de kör, samtidigt som de själva inte uppfattar dem som farliga.
Bland alla tillfrågade förefaller japanerna vara de som i störst utsträckning ägnar sig åt kroppsvård eller använder elektronisk utrustning som videospel, filmer, ljudböcker och musikanläggningar.
Britterna verkar å andra sidan vara de mest säkerhetsorienterade.
Kommentarer
Välkommen att säga din mening på Ny Teknik.
Principen för våra regler är enkel: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras efter publiceringen av Ny Teknik eller av oss anlitad personal.