Så här beskriver Dan Olofsson Memory-applikationen på företaget Danir Memorys hemsida.
”Med Memory kan du fånga ögonblicket i din iPhone. Bilder, röster, videos och texter finns där bara för dig, på säker plats. Och med några knapptryck kan du enkelt få fram just det du vill minnas eller skapa något mer.”
”Du kan – om du vill – glädja dina vänner genom att dela med dig av allt från bildspel och videos till vykort och blommor. Memory är personligt och fungerar även om du tappar bort din iPhone.”
Applikationen är gratis att ladda ned liksaom 1 gigabytes lagringsutrymme på Telias servrar.
Men Memory fungerar bara tillsammans med ett Teliaabonnemang.
Intäkterna kommer från den sms-trafik som genereras när användarna skickar Memorylänkar till varandra.
Dan Olofsson och Telia delar på sms-intäkterna.
Dan Olofsson är civilingenjör och inledde sin karriär på VBB och Skandiakonsult innan han startade Sapia Teknik i slutet av 1980-talet.
Sapia Teknik blev Sigma Teknik som blev Epsilon, Sigma och Teleca med som mest 6 000 anställda.
Dan Olofsson blev förmögen efter börsnoteringen av Sigmakoncernen på 1990-talet.
Nu arbetar han genom sitt förvaltningsbolag Danir, som bland annat äger it-konsultbolaget Epsilon, en av avknoppningarna från det ursprungliga Sigmabolaget.
Och det är Epsilons ingenjörer som tagit fram Memory-tjänsten åt Dan Olofsson och Telia. Hela kalaset har kostar cirka 20 miljoner kronor.
En annan känd it-entreprenör, Johan Staël von Holstein, lanserade nyligen en liknande tjänst - Mycube Vault - en slags backup-tjänst av material som användarna laddat upp på olika nättjänster.
Kommentarer
Välkommen att säga din mening på Ny Teknik.
Principen för våra regler är enkel: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras efter publiceringen av Ny Teknik eller av oss anlitad personal.