Astra Zenecas nedläggning slår hårt – mot studenterna
Av: Jonas Blomquist /MiniMedia
Publicerad 9 mars 2010 11:08
7 kommentarer
900 arbeten försvinner när Astra Zeneca läger ner sin verksamhet i Lund. Men det är inte bara de anställda som drabbas. Nedläggningen slår även hårt mot Lunds universitet. – På kort sikt är det förstås jättejobbigt, säger Per Eriksson, rektor på Lunds universitet till hd.se
Astra Zeneca har haft ett nära samarbete med Lunds universitet vid examensarbeten och traineeprogram. Att företaget nu lägger ner sin verksamhet i staden kan komma att slå hårt mot lärosätet.
– På kort sikt är det förstås jättejobbigt, en stor arbetsgivare försvinner. De studenter som berörs är framförallt de inom bioteknik och biovetenskap. På längre sikt hoppas jag att den här katastrofliknande situationen ska växa till något positivt, säger Per Eriksson, rektor på Lunds universitet.
Nu ska Lunds universtet försöka lösa situationen genom att bilda en arbetsgrupp tillsammans med kommunen och Astra Zeneca.
– Vi kommer att göra vårt yttersta från universitetets sida, bland annat genom att skjuta till kapital och antälla personer som kan stödja ny verksamhet, säger Per Eriksson.
– Dock måste vi locka hit nya etableringar på längre sikt. Utmaningen är att utnyttja det kunnande, de teknologier och de fastigheter som finns kvar när företaget lägger ned.

Kommentarer
7 kommentarer Sortera: Äldsta överst