Så här ska de lösa teknik-krisen

Teknikkris och brist på ingenjörer. Då vill Sveriges Science Centers öka intresset för teknik bland unga. – Vi ska vara en resurs för skolorna, både lärare och elever, säger Olle Nordberg, ordförande för Science Center i Sverige till Svenskt Näringsliv.

Så här ska de lösa teknik-krisen

Det råder brist på ingenjörer och naturvetare. Undersökningar pekar på att intresset för att jobba med teknik bland ungdomar svalnat. Enligt Svenkt Näringsliv behövs det inom några år 50 000 tekniskt utbildade medarbetare – bara i Sverige. Nu vill Sveriges Science center vända den negativa trenden.

– Tekniken har fört oss hit där vi är idag. Och just därför är det tekniken som ska lösa det, föra oss vidare. Våra svåra framtidsfrågor löser sig inte av sig själva och en hållbar utveckling kräver de ungas engagemang, säger Olle Nordberg.

Nordberg är ordförande för Science Center i Sverige och Teknikens Hus i Luleå. Han vill att ungdomar genom teknikcentret ska ges möjlighet till att utforska, påverka och uppleva med sina sinnen. Science Center i Sverige har även ökat sitt samarbete med både lärare och lärarstudenter.

– Vi ska förmedla en kunskap om det industriella arbetslivet och att det är en möjlighet för alla unga. Kan lärarna öka verklighetsanknytningen i skolarbetet blir lärandet mer konkret och förståelsen för sambandet mellan teori och praktik ökar, säger han och fortsätter:

– Jag är hoppfull inför framtiden, pendeln håller på att svänga och att stötta den utvecklingen är det viktigaste arv vi kan ge våra barn.

Av: Jonas Blomquist /MiniMedia

Annons

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Senaste inlagd av Mike 18 oktober 2009 20:32 Sortera: Senaste överst

På med handskarna

Det finns lögn, förbannad lögn och statistik... men det här går nog under kategorin förbannat lögnaktig statistik.

Anmäl

Teknisk Fysik / Industriarbetare

Har alltid gillat teknik och utveckling o forskning.
Tog examen i Teknisk Fysik för något år sedan och har arbetat med PC-support o som maskinoperatör i en bullrig industri samt nu som försäljare och telefonsupport. Är inte ens i närheten av teknisk utveckling och forskning trots alla år av studier och studiemedel.

Ungdomar kan ju själva dra slutsats av detta.

Anmäl

Svar till palle

Du är inte ensam, Palle, men det lär inte göra livet lättare för alla oss, som dig och mig.

Jag (civilingenjör) har jobbat som taxichaufför, servitör, bartender och nu som serviceingenjör (gymnasiekompetens).

Ansökningar till civilingenjörsbefattningar får jag knappt ens svar på. Mina CV ligger inne på flera jobbsökarsiter och hos bemanningsföretag. Inte ett enda erbjudande har kommit under flera år.

Men vänta nu... jag är ingenjör och jobbar som ingenjör... då är väl allt i sin ordning enligt Olle Nordberg! Panik, det är brist! Utbilda fler!

Nu är det dags att skriva en verklighetsförankrad artikel till NyTeknik. Få se om det passar att publicera något verklighetstroget som omväxling...

Svara
Anmäl

Svar till Emil

Men det är klart att Olle Nordberg säger detta, han är ju ordförande för Föreningen Svenska Science Center. Alla medlemmar där tjänar ju mer pengar, ju fler som besöker dessa centra. Då är det ju bra att hitta på att teknikintresset ökar. Undrar hur mycket Olle själv får ta del av vinsten från dessa centra... hmmm...

Svara
Anmäl

Svar till Emil

Eller får han "bara" pengar från Teknikens Hus i Luleå där han själv sitter?

Svara
Anmäl

Svar till Emil

Och Jonas Blomqvist har skrivit artikeln. Han jobbar åt Minimedia vars slagord är Snabbhet, nytänkande, och flexibilitet. Inte konstigt att artikeln blir som den blir, utopisk.

Det skulle säkerligen bli en betydligt bättre artikel ifall Minimedias slagord vore till exempel: faktaspäckad, mångfacetterad och sanningsenlig.

Svara
Anmäl

Svar till Emil

Snabbhet - släng ihop något, strunta i vad det är.
Nytänkande - hitta på vad som helst.
Flexibilitet - bänd på sanningen så mycket det går.

Svara
Anmäl

Svar till Emil

http://www.teknikdelegationen.se/Bazment/teknikdelegationen/sv/nyheter.aspx - fler som tycker som Olle.
Citat från Science Center i Finland: "snälla du - INGEN arbetar på ett science center för att göra karriär. Hade vi varit intresserade av det och pengar hade vi sökt oss till andra jobb. Vi brinner för det vi gör."
Ser tacksam fram emot ETT exempel på ett Science Center som genererar stadig vinst - i Sverige eller någon annanstans.

Svara
Anmäl

Svar till Newbee

På Teknikdelegationen fanns en till artikel där den välkända Olle figurerar som huvudperson.

Sedan länkades det till en artikel på Dagens Industri där det skriks efter fler ingenjörer. En av medförfattarna var MARGARETA ARESKOG, Personal- och kommunikationsdirektör, St Jude Medical. De många gångerna jag sökt jobb där, har de verkligen inte upplevt någon brist. De sa att de behåller mitt CV och återkommer om de behöver mig i framtiden - men inte ett pip har jag hört.

Ingen gör karriär genom att sticka ut i media? De som jobbar på Science Center lär väl ha en (hög?) lön eller är det ideellt arbete? Lite högre lön än en taxichaufför? Kanske, vad vet jag. Kolla Olle på Skatteverket.

Jag försöker att inte vara bitter men sådana här artiklar blir bara för mycket.

Nu gäller det att starta eget, då jobb är omöjligt att få. Jag kommer att vara i gott sällskap, som Fredrik Reinfeldt sa att många han känner har TVINGATS bli egna företagare.

Svara
Anmäl

Svar till Emil

Svar på din fråga - ja - volontärer och ideellt arbete finns på flera science centers, bland annat på Heureka, Finland. De utgör i vissa fall en viktig del för att kunna driva verksamhet tillsammans med sponsorer och välvilliga företag. I övrigt hoppas jag verkligen att de flesta har lön som är avtalsenlig. Har full förståelse för att det är svårt att få jobb, och att det är frusterande att söka och höra om framtida brist. Önskar dig varmt lycka till som egen, har själv kört det ett tag och skulle inte vilja vara utan den erfarenheten.

Svara
Anmäl

Svar till Newbee

Det är bara det att liknande artiklar skrevs redan på 90-talet, när jag började plugga. Klart man ville plugga då när man "garanterat" skulle få jobb. Då handlade de om "framtiden" som vi lever i nu.

Tack för lyckoönskningarna, det värmde!

Svara
Anmäl

va??

var får dom siffrorna ifrån??

Anmäl

Brist

Jag är nyexad ingenjör, och bristen är tydligen så stor att jag på ungefär var tionde kontakt med arbetsgivare i alla fall får ett svar med "tack för visat intresse".

Anmäl

Svar till Fredrik

Du skulle ju ha utbildat dig till en ingenjör med 5-10år arbetslivserfarenhet... typ

Svara
Anmäl

Svar till Fredrik

Du skulle ha utbildat dig till en ingenjör med erfarenhet, de är där skon klämmer.

Svara
Anmäl

Teknik eller teknik?

Visst behövs det fler! Men inte bara inom de traditionella teknikföretagen, utan teknik inom andra sektorer som sjukvården, media, etc. Tänk energi, hållbar utveckling.. innovatörer och entreprenörer. Spel, "Massive Entertainment" är också teknik.

Anmäl

Svar till Framåt...

ja, spelindustrin...dom tar ju in så många kemiingenjörer, och byggingenjörer. Lite svårt att bara hoppa dit

Svara
Anmäl

Svar till mit

inte just spelindustrin - men energisektorn. Biobränsle, gas, återvinning, etanol, vindkraft, osv. Krisen påverkar många sektorer, men vi glömmer lätt vilka som inte är påverkade. Livsmedel, service, osv. Många söker jobb bara i de "synliga" företagen :) De andra annonserar inte alltid - på gott och ont, eftersom de har ett "lagom" urval sökande ändå. Företag som levererar till andra företag är inte lika synliga men ofta väl så intressanta. Det varierar geografiskt, men kanske är det värt att flytta för att få den eftertraktade erfarenheten ;)

Svara
Anmäl

Svar till Framåt :)

Var lite ironisk så klart, har själv flyttat för att få erfarenhet.
Men brist? nä, det upplever jag inte det som

Svara
Anmäl

Ny utbildning!

Varför inte starta en utbildning som går under namnet "240 poäng Arbetslivserfarenhet ", då får man ju det på papper att man har några års erfarenhet,
åtminstone i teorin.

Anmäl

Finns olika sätt..

I Jönköping ska man lägga ner ett modernt intresseskapande teknikcenter för mycket unga, "Upptech" - för dyrt tycker politikerna.
Vad ska man göra för de "inbesparade" pengarna? (2-3mille)
Jo man bygger en skejtarbana...
Vi har de poitiker vi förtjänar!!

Anmäl

Svar till Willy

Visst är det märkligt.. ingen ifrågasätter pengar till idrott, musik och kultur, men är man intresserad av matte, teknik eller naturkunskap blir det inte lika lätt! När och hur blev det så? Alla behövs, inte tal om annat, men hur fördelar vi?

Svara
Anmäl

Svar till Willy

Du har rätt, vi har de politiker vi förtjänar. Och en av det saker jag verkligen ångrar är att jag inte engagerade mig i politiken, nu är det försent. Men gör det för faen, innan du också ångrar dig.

Svara
Anmäl

Svar till teknikmamman

Tala inte om vad guden fotboll kostar vårt samhälle.

Svara
Anmäl

Svar till HD

Tyvärr försent att engagera sig i politiken här också..
Men nu jobbar jag "subversivt" jag snavak med folk i köer etc och frågar dem och ger dem hintar om olika tolkigheter i dagens politik.
Svårast att påverka är rejält övertygade sossar! Deras enhetsargument är "så är det inte!"
Följdfrågor på det svaret brukar ger irritation i retur.
En fungerande välfärds kräver ett fungerande välstån, dva att de är många som var och en bidrar på sitt sätt, med skatter arbete etc..
Ska inte ta upp mitt lokala musik/teaterhuset och hur den ekonomin beräknats.
i Uppsala kostade visst motsvarigheten +600mille., av lånade pengar!

Svara
Anmäl

tillgång och efterfrågan på ingenjörer

Det finns för många ingenjörer i Sverige, bara att se på priset för en ingenjörstimma jämfört med Tyskland o Frankrike. Fackförbunden och industrin vill ha många billiga ingenjörer som de har som betalade medlämamr eller att slänga på diverse problem som ofta inte kräver en ingenjör men de är billiga. Inför min nivå på Högskoleprov/SAT sör att komma in på någon ingenjörsutbildning och halvera antalet utbildningsplatser, låt de lärosäten med studenter som genererar högst skatteintäkter 10-20 år efter examen bli kvar.

Anmäl

Teknikintresset rekordlågt??

Jag begriper inte hur man kan påstå att teknikintresset är rekordlågt hos dagens unga! Fråga en 12 årig tjej om vilka finesser hennes mobiltelefon har, hon kan tala om mängder av funktioner! Intressent för tekniken finns, problemet är att vi inom industrin har gjort ingenjörsjobbet så hemligt att knappt en enda av dagens 14-15 åringar har en blekaste aning om vad vi gör. Folk är rädda för det okända, så varför söka till en teknikutbildning? Lättare att bli lärare eller något de kommit i kontakt med. Vi MÅSTE ut och synas, vi MÅSTE visa att den där häftiga funktionen i telefonen kan du själv göra i framtiden. Idag är en ingenjör för många unga en trist snubbe som sitter på kontor och vänder papper. Vem fan vill sitta på kontor och vända papper?

Anmäl

Svar till Fred N

helt rätt :) Vi behöver visa på vad teknik är och vilka yrken som finns, i ett bredare perspektiv. Ny teknik = innovationer = utveckling = fler företag och fler jobb.

Svara
Anmäl

Exempel på företag som vill anställa?????

Suck.. Det FINNS ingen ingenjörsbrist, jag upprepar FINNS INGEN!!!
Gå inte på detta!!!
Välj att studera teknik (jag pratar för maskin) om du tycker det är kul. Lön kommer aldrig vara som du får höra.. Den är låg. Ex vattenfall civing ingångslön 22000:-

Anmäl

Bluffmakeri

Det finns ingen teknik-kris.

De vill bara hitta på nya sätt att förstöra unga människors liv på.

Taktiken går ut på att lura in så många som möjligt för att öka urvalet och sedan dumpa fullt ut vid förhandling.

Jag anställdes själv efter examen i slutet av 90-talet och har bevittnat detta på nära håll. Mitt råd till dagen unga är att inte gå på bluffen helt enkelt.

Studera teknik därför att det är din passion sedan barnsben, du är en talang och du är beredd att offra dig helhjärtat för det.

I annat fall, låt bli.

Anmäl

Marknadskrafterna gäller även på arbetsmarknaden

Med lite marknadsekonomisk insikt blir man skeptisk till dessa ständiga katastrofrapporter om ingenjörsbrist.

Enligt marknadslagarna kan det omöjligen uppstå arbetskraftsbrist i privat sektor (som alltså inte begränsas av tillgången på skattemedel) annat än temporär.

Om efterfrågan är större än tillgången bör detta reflekteras i ingenjörslönerna vilka i sin tur stimulerar flere att utbilda sig inom skrået, till balans uppnås.

Om det råder brist måste det rimligtvis vara frågan om att arbetsgivare är oförmögna eller ovilliga att betala vad som krävs för att attrahera tillräckligt många till ingenjörsyrket. Vad man menar med ingenjörsbrist är alltså egentligen "brist på folk som är beredda att utbilda sig i 5 år för att sedan arbeta med de arbetsuppgifter vi behöver, under de arbetsförhållanden som föreligger och till den lön vi erbjuder".

Alltså, om det finns ingenjörsbrist är det bara arbetsgivarna som satt sig själva i skiten.

Sen blir inte situationen bättre av att de stora svenska teknikföretagen alltför ofta förknippats med massvarsel och outsourcing...

Anmäl

Nyheter/Teknikutbildningar

”Gudstro är den enda vetenskapliga världsbilden”

”Gudstro är den enda vetenskapliga världsbilden”

Bibelns skapelseberättelse stämmer med vetenskapliga slutsatser. Det säger forskaren Allan Emrén vid Chalmers tekniska högskola. (202 kommentarer)

Yrkena som ger 
dig högst status

Jobben som ger
dig högst status

Lista: Här är jobben som har högst status enligt en undersökning av företaget United Minds. (22 kommentarer)

KRAV : Vi ser inte
någon avmattning

KRAV : Vi ser inte någon avmattning

Forskare på KTH och Handelshögskolan avslöjade i SVT att konsumenterna väljer bort KRAV-märkta produkter när de handlar. Men enligt företaget stämmer inte uppgifterna. (4 kommentarer)

Regeringen sågas – av sin egen utredare

Regeringen sågas – av sin egen utredare

KTH-professorn Lennart Söder riktar kritik mot regeringens nya lagförslag om hur det ska bli mer lönsamt att göra sin egen el med hjälp av solceller eller vindsnurror. – Det kommer absolut inte att bli så mycket som vi hoppades på, säger han till Vetenskapsradion. (9 kommentarer)

Här är jobben med högst lön i Sverige

Här är jobben med högst lön i Sverige

Det lönar sig att plugga på tekniska högskolor. När Medlingsinstitutet och SCB listar Sveriges bäst betalda jobb finns teknikjobb med bland de 20 bäst betalda yrkesgrupperna. (19 kommentarer)

Mikroballonger ska bota cancersjuka

Mikroballonger ska bota cancersjuka

Skolan för teknik och hälsa på KTH har fått 60 miljoner kronor för att forska i kontravätska. Ett ämne som kan hjälpa till att bota cancersjuka. (1 kommentar)

Skolan som hyllar Facebook

Skolan som hyllar Facebook

Facebook förbjuds på arbetsplatser och skolor. Men på en högskola i England ser man sajten som en stor tillgång för studenterna. (1 kommentar)

Injicerar nanopinnar i råttans hjärna

Injicerar nanopinnar i råttans hjärna

Nu testar forskare vid Lunds universitet säkerheten med nanoteknik. – Resultaten pekar på att detta är en framkomlig väg. (6 kommentarer)

Jätteras för 
Chalmers

Jätteras för Chalmers

Ansökningarna strömmar in till landets universitet och högskolor – med några undantag. Ett av dem är Chalmers, som noterat en nedgång på 69 procent i antalet sökande jämfört med förra året. (13 kommentarer)

Här är skolorna som 
skapar miljardärer

Här är skolorna som
skapar miljardärer

Universiteten har format många av världens dollarmiljardärer – och två av de största it-jättarna någonsin. (16 kommentarer)

Så får du 2,0 på högskoleprovet

Så får du 2,0 på högskoleprovet

Einar Robillard och Martin Svalin har fått 2,0 — högsta möjliga poäng på högskoleprovet. Här deras bästa tips för att lyckas. (9 kommentarer)

”Det är förskräckligt frustrerande”

”Det är förskräckligt frustrerande”

Majoriteten av de stora it-projekten genomförs inte i tid. Något som enligt KTH-professorn Torsten Cegrell kostar miljardbelopp – varje år. (14 kommentarer)

Uppfinningen som kan sänka din elräkning

Uppfinningen som kan sänka din elräkning

LTH-studenten Sofia Olsson har skapat en vertikalaxlad vindturbin – som är avsedd för privata hushåll. Och kan sänka din elräkning. – Det finns en stor efterfrågan, säger Olsson till Nyteknik.se. (66 kommentarer)

Högutbildade dricker mer än lågutbildade

Högutbildade dricker mer än lågutbildade

Högutbildade mår bättre, röker mindre och rör på sig mer än lågutbildade. Men dricker mer alkohol än de med kort utbildning. (32 kommentarer)

Därför kan musikälskare 
tacka tekniska högskolan

Därför kan musikälskare
tacka tekniska högskolan

80 procent av Spotifys stjärnutvecklare har pluggat på en den tekniska högskolan. ”Det handlar om konsten att utveckla smarta lösningar” (14 kommentarer)

Donationen: Två miljoner till studenter från Thailand

Donationen: Två miljoner till studenter från Thailand

Nu ska thailändska studenter få chansen att ta en mastersexamen på Chalmers tekniska högskola. (2 kommentarer)

Nobelpristagare hedersdoktor på svenskt universitet

Nobelpristagare hedersdoktor på svenskt universitet

Hon utnämndes till hedersdoktor på en av Sveriges teknisk högskolor för tre år sedan. I veckan tilldelades hon nobelpriset i ekonomi. (4 kommentarer)

Så här ska de lösa teknik-krisen

Så här ska de
lösa teknik-krisen

Teknikkris och brist på ingenjörer. Då vill Sveriges Science Centers ordförande Olle Nordberg öka intresset för teknik bland unga. (31 kommentarer)

Ericsson-chefens uppmaning
till Sveriges kvinnor

Ericsson-chefens uppmaning till Sveriges kvinnor

Här är Ericssons nya cio Eva Listi tips till Sveriges kvinnor. – Ja, det uppmanar jag alla. (4 kommentarer)

Teknikstudenter har 
billigast kurslitteratur

Teknikstudenter har billigast kurslitteratur

Teknikstudenter har den billigaste kurslitteraturen i Sverige. Detta enligt en undersökning av studenttidningen Lundagard.se. (3 kommentarer)

De byggde robot – för 1000 kronor

Sju KTH-studenter byggde en robot – för 1000 kronor. Som dessutom kunde guida besökare på ett museum. (7 kommentarer)

Så ska universitetet sänka
kostnaderna för Jas Gripen

Så ska universitetet sänka kostnaderna för Jas Gripen

Luleå tekniska universitet ska tillsammans med Saab Aerotech minska underhållningskostnaderna för nästa genareations JAS 39 Gripen. (4 kommentarer)

Miljölampan som inte är miljövänlig

Miljölampan som inte är miljövänlig

Ny studie på Tekniska högskolan visar: Att byta till energisparlampor ökar energiförbrukningen. (77 kommentarer)

Här är nordens bästa programmerare

Teknisk högskola vann nordiska mästerskapen

Kungliga tekniska högskolan är nordens bästa programmerare – för åttonde året i rad. (3 kommentarer)

Här är teknikutbildningen som ger dig jobb

Här är teknikutbildningen som ger dig jobb efter examen

Tekniska högskolor toppar Svenskt Näringslivs lista över utbildningarna där studenterna har störst chans till jobb. (23 kommentarer)

Slöa teknikstudenter kan
förlora 681 000

Slöa teknikstudenter kan förlora 681 000

Ineffektiva studier kan stå dig dyrt. Enligt en undersökning av Svenskt Näringsliv kan två års längre studietid betyda en minskad livslön på över en halv miljon kronor. (28 kommentarer)

Dalai Lamas gåva till teknikstudenterna

Dalai Lamas gåva till teknikstudenterna

Skänker sexsiffrigt belopp i förmån för utbildning. Vill öka kunskapen om naturvetenskap och teknik bland munkar och nunnor i Tibet. (2 kommentarer)

Frukt förstörs för 100 miljarder - varje år

Frukt för 100 miljarder förstörs

Frukt och grönt förstörs till ett värde av 100 miljarder kronor – varje år. Nu vill forskningscentret iPack på KTH stoppa stora delar av svinnet. (18 kommentarer)

Chalmers-rektorn sågar regeringen

Chalmers-rektorn sågar regeringen

Menar att de vill undvika en diskussion om Sveriges framtid. ”Det finns bevis på att man även kan vinna politiskt på att vara långsiktig”. (5 kommentarer)

Annons
Information från företag

Ny Teknik Klipp

Hur fungerar moderna solfångare?

Visa alla

Vill du synas med dina klipp här?
Kontakta Jens Ander 0736-257680 eller jens@clipsource.se

Teknikutbildningar i Sverige

Valet av utbildning är ett viktigt beslut. Här hittar du ett urval spännande utbildningar inom olika områden